Znana odzieżówka padła ofiarą hakerów. Wyciekły dane Polaków
Marka odzieżowa Mango padła ofiarą cyberataku, który dotknął jej polskich klientów. Wyciekły dane kontaktowe, takie jak imię oraz adres e-mail, lecz firma zapewnia, że dane wrażliwe pozostały bezpieczne. Ostrzega jednak przed nietypowymi wiadomościami.
Portal fashionbiznes.pl donosi, że hiszpańska marka odzieżowa Mango potwierdziła incydent bezpieczeństwa polegający na włamaniu do zewnętrznego dostawcy usług marketingowych.
Tyle można zarobić na niepotrzebnych ubraniach. Prowadzą skup
Wyciekły dane klientów Mango
Firma podkreśla, że atak nie dotyczył wewnętrznych systemów. Wyciek dotknął jedynie danych używanych w kampaniach marketingowych, w tym imion, krajów, kodów pocztowych, adresów e-mail oraz numerów telefonów. Nie wyciekły ani nazwiska, ani dane bankowe czy loginy i hasła do kont.
Mango stanowczo zaprzecza, by naruszone zostały informacje bankowe czy loginy klientów, podkreślając, że infrastruktura firmy jest nadal bezpieczna.
Po wykryciu incydentu spółka niezwłocznie wdrożyła protokoły bezpieczeństwa i zgłosiła sprawę hiszpańskiej Agencji Ochrony Danych (AEPD). Mango zaleca klientom szczególną ostrożność wobec e-maili i telefonów oraz sugeruje kontaktowanie się za pomocą dedykowanego adresu e-mail lub infolinii.
Wyciek adresów mailowych może bowiem spowodować, że oszuści zaczną zalewać klientów wiadomościami. Mogą próbować straszyć niedopłatą lub problemami z dostarczeniem przesyłki.
Mango nie podało liczby osób objętych incydentem. Powiadomienia dotyczące wycieku danych i procedury postępowania w przypadku podejrzanych wiadomości trafiły także do klientów sieciówki w Polsce.
Seria wycieków danych u gigantów modowych
Incydent ten jest częścią szerszego problemu w branży modowej. Marki, takie jak Kering czy Louis Vuitton również padły ofiarą podobnych ataków. W maju 2025 r. wyciekły dane klientów Adidasa - cyberprzestępcy pozyskali dane osób, które kontaktowały się z działem obsługi klienta.
Media branżowe zwracają uwagę, że hakerzy często celują w bazy danych firm trzecich, z którymi współpracują spółki modowe, co jest dużym wyzwaniem i wymusza monitorowanie partnerów.
źródło: fashionbiznes.pl