Znikną hipoteki ustanowione na gdańskich zabytkach

Wygasną hipoteki ustanowione na znanych gdańskich zabytkach jak Ratusz Głównomiejski czy Dwór Artusa, których właścicielem jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. We wtorek sąd oddalił roszczenie firmy, która wcześniej ustanowiła hipoteki na poczet długu.

Znikną hipoteki ustanowione na gdańskich zabytkach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

29.01.2013 | aktual.: 29.01.2013 17:14

Zapłaty około 300 tys. zł żądało od muzeum gdańskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Megaron sp. z o.o. Firma powoływała się na fakt, że - w myśl wygranego w 2008 r. przetargu - była podwykonawcą prac remontowych w Ratuszu Głównego Miasta i dotąd nie otrzymała całej zapłaty. W marcu 2011 r. firma uzyskała sądowy nakaz zapłaty i na jego podstawie dokonała wpisu hipoteki w księgach wieczystych kilkunastu zabytków należących do muzeum.

We wtorek gdański Sąd Okręgowy uchylił nakaz zapłaty. Sąd orzekł, że roszczenia firmy nie są zasadne, bo - zdaniem sądu - nie była ona podwykonawcą, lecz - jako część konsorcjum - jednym z głównych wykonawców prac. Sąd zwrócił przy tym uwagę na sprzeczność wynikającą z faktu, że ogłoszony przez muzeum przetarg wygrało konsorcjum, ale umowa została podpisana przez muzeum tylko z liderem tegoż konsorcjum. Sąd uznał jednak, że - mimo tej sprzeczności - Megaron nie miał podstaw, by ubiegać się o należność jako podwykonawca.

Podczas ogłoszenia postanowienia w sądzie nie było przedstawiciela firmy Megaron. Prawnik reprezentujący w tej sprawie muzeum, Marian Kulwikowski, wyjaśnił PAP, że firma ta może złożyć apelację od decyzji sądu. Zaznaczył jednak, że mimo przysługującego spółce prawa do odwołania muzeum może już rozpocząć starania o wykreślenie z ksiąg wieczystych zabytków informacji o hipotece.

Źródło artykułu:PAP
księga wieczystawpis do hipotekizabytki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)