Trwa ładowanie...
zysk
06-10-2010 11:56

Zysk giełdy przejściowo może się obniżyć

Kolejni analitycy wyceniają prywatyzowaną wkrótce Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Dom Maklerski BOŚ w raporcie, do którego dotarł „Parkiet”, wskazał, że wartość GPW to 1,47–1,54 mld zł.

Zysk giełdy przejściowo może się obniżyćŹródło: WP.PL
d3fs16n
d3fs16n

Niższa wartość pochodzi z wyceny metodą porównawczą, wyższą dała metoda DCF – zdyskontowanych przepływów pieniężnych.

Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP wycenili giełdę na 1,59–1,93 mld zł („Parkiet” pisał o tym wczoraj). Biorąc pod uwagę oba wskazania, cenę akcji w ofercie publicznej można szacować na 34–45 zł.

Analitycy obu biur mają jednak różne spojrzenie na zysk netto giełdy w kolejnych latach. Zdaniem ekspertów z DM BOŚ w tym roku zarobek na czysto sięgnie 108,6 mln zł. Zdaniem drugiego zespołu będzie to 86,8 mln zł. W 2011 r. ma to być odpowiednio 140,8 mln zł i 119,5 mln zł.

Jednak DM BOŚ ocenia, że później giełda będzie zarabiała mniej. Jej zysk w 2013 r. ma spaść do 102,7 mln zł i dopiero w 2014 r. znów pójść w górę, do 113,5 mln zł. Z kolei DM PKO BP szacuje, że zysk netto będzie systematycznie się zwiększał, w 2014 r. wyniesie 147,8 mln zł. Wśród czynników sprzyjających wzrostowi przychodów i zysków analitycy wymieniają przede wszystkim te, które spowodują wzrost obrotów akcjami na giełdzie oraz wysyp ofert publicznych, w tym w ramach prywatyzacji.

d3fs16n

Chodzi głównie o systematyczny wzrost polskiego PKB. „Ważnym czynnikiem wzrostu może się również okazać współpraca z NYSE Euronext, która ma m.in. doprowadzić do wprowadzenia nowoczesnej platformy obrotu – piszą analitycy DM BOŚ. Ewentualne problemy z wdrożeniem nowego systemu wskazują z kolei wśród czynników ryzyka eksperci z DM PKO BP. Biura wskazują też m.in. spodziewany szybki rozwój alternatywnych platform obrotu, które mogą odebrać GPW część obrotu akcjami. Zdaniem brokerów z DM BOŚ może stać się to w perspektywie dwóch lat.

Z raportu DM PKO BP wynika, że w 2009 r. obsługa obrotu akcjami przyniosła GPW 50 proc. przychodów. Za 19 proc. stały obroty derywatami. 17 proc. przychodów dała sprzedaż informacji. Obsługa emitentów przyniosła 8 proc., a prowizje od obrotu obligacjami 3 proc.Analitycy DM BOŚ zwracają uwagę, że na zysk GPW istotny wpływ ma zysk KDPW, w którym spółka posiada 1/3 udziałów. Analitycy zaznaczają, że koszty giełdy mają w dużej mierze charakter stały.

Parkiet
Natalia Chudzyńska-Stępień

d3fs16n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fs16n