Trwa ładowanie...

1 stycznia 2012 fiskus przestanie nadawać numery NIP

Od 1 stycznia 2012 podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej nie będą musieli mieć Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), a urzędy skarbowe przestaną je nadawać. To wynik noweli ustawy o zasadach ewidencji oraz identyfikacji podatników i płatników.

1 stycznia 2012 fiskus przestanie nadawać numery NIPFot: AFP/ELVIS BARUKCIC
d225pcn
d225pcn

Zgodnie z nowelizacją, w 2012 r. jedynym identyfikatorem dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, będzie PESEL.

Zgodnie z nowelizacją osoby fizyczne nie muszą występować do urzędu skarbowego z tzw. zgłoszeniem identyfikacyjnym ani aktualizować danych w urzędzie skarbowym. Nie trzeba też zgłaszać kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL.

Dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a jednocześnie są płatnikami składek społecznych, identyfikatorem podatkowym nadal pozostanie numer NIP. Chodzi np. o osoby, które zatrudniają nianie czy pomoc domową.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą będą tylko raz występować do urzędu skarbowego ze zgłoszeniem identyfikacyjnym bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

d225pcn

Nowelizacja uchyliła, z dniem 1 stycznia 2012 r., przepis kodeksu karnego skarbowego przewidujący karę grzywny dla podatników, którzy nie składają płatnikowi dostarczonego przez niego formularza zgłoszenia identyfikacyjnego.

Zgodnie z nowelizacją we wrześniu ruszył Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników. Zawiera on dane ewidencyjne z rejestru PESEL, które będą wiążące dla administracji podatkowej. Chodzi o informacje dotyczące m.in.: obowiązków podatkowych, okresu zawieszenia działalności gospodarczej, wyboru przez przedsiębiorcę formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

d225pcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225pcn