Trwa ładowanie...

1 tys. zł miesięcznie przez rok dla bezrobotnych rodziców

Bezrobotni, świeżo upieczeni rodzice dostaną co miesiąc 1 tys. zł od państwa, przez rok. Chodzi o osoby, które nie mają pracy i nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym, ale także o zatrudnionych na umowach zlecenia czy o dzieło. Program ma ruszyć od 2016 r.

1 tys. zł miesięcznie przez rok dla bezrobotnych rodzicówŹródło: Fotolia
d39ok0t
d39ok0t

Pieniądze będą wypłacane po urodzeniu dziecka - rodzice mają otrzymywać je przez rok lub, w przypadku mnogiej ciąży, przez 71 tygodni. Ministerstwo zapowiada także, że osoby ubezpieczone także zyskają - minimalny zasiłek macierzyński wzrośnie do poziomu nowego, proponowanego obecnie świadczenia.

Ustawa jest konsekwencją obietnic premier Ewy Kopacz, która w swoim expose zapowiedziała zmiany w polityce prorodzinnej. Program ma kosztować 1,2 mld zł.

- Projekt jest faktycznie gotowy i czeka do zatwierdzenia. Zanim jednak to nastąpi, musi być przekonsultowany. Na dzisiejszym (w środę, 7.01 - red.) posiedzeniu rządu na pewno będzie o nim wzmianka, jak i o innych założeniach expose premier Ewy Kopacz. Jesteśmy gotowi na dyskusję wokół projektu. Nie przesądzona jest jeszcze sprawa dotycząca tego, kto skorzysta ze wsparcia - komentuje Janusz Sejmej, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jak poinformował nas rzecznik, aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie zgłosić się z aktem urodzenia do miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

Nowy zasiłek ma również przysługiwać osobom, którzy zostaną rodzicami jeszcze w 2015 r. Mogliby oni pobierać pieniądze od 1 stycznia 2016 r. do momentu ukończenia przez dziecko 52 tygodnia życia.

d39ok0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ok0t