Trwa ładowanie...

100 mld zł na inwestycje w energetykę, w tym 40 mld zł na jądrową

Ze 100 mld zł, które w najbliższych latach mają być przeznaczone na inwestycje w energetyce, 40 mld zł trafi m.in. na budowę bloków energetycznych i sieci przesyłowych, a 40 mld zł na energię jądrową - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu.

Share
100 mld zł na inwestycje w energetykę, w tym 40 mld zł na jądrową
Źródło: Jupiterimages
d21u5j8

O tym, że do lat 20. XXI wieku w energetykę - w tym jądrową - Polska zainwestuje ponad 100 mld zł poinformował w środę premier Donald Tusk podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bloku energetycznego Elektrowni Kozienice.

Jak podało w środowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR), 40 mld zł z tej kwoty ma być przeznaczone na inwestycje w nowe bloki energetyczne i sieci przesyłowe. Dodano, że budowa nowych bloków energetycznych w Turowie, Opolu, Puławach, Blachowni, Stalowej Woli, Jaworznie, Kozienicach i Włocławku albo już ruszyła, albo ruszy niebawem. Wszystkie te projekty powinny rozpocząć się najpóźniej w 2015 r. i zakończyć przed 2020 r.

"Nowe bloki będą posiadać łączną moc ok. 7000 MW. Będzie to stanowiło ok. 17 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Realizacja programu gwarantuje, że nie będzie problemów z niedoborem mocy w krajowym systemie energetycznym. Dodatkowo rozbudowane i zmodernizowane zostaną sieci przesyłowe" - czytamy w komunikacie CIR.

d21u5j8

Na inwestycje w infrastrukturę gazową ma trafić 18 mld zł. Inwestycje o wartości 9,9 mld zł już rozpoczęto. Chodzi m.in. o budowę terminala LNG i ok. 1 tys. km gazociągów przesyłowych, zwiększenie pojemności magazynów gazu z 1,63 do 2,9 mld m sześc. "Wszystkie inwestycje zakończymy do końca 2014 r." - zapowiedziało CIR.

Inwestycje o wartości ok. 8,9 mld zł planowane. Chodzi m.in. o kolejne magazyny gazu, 1330 km nowych gazociągów i budowę interkonektora Polska-Litwa.

1,6 mld zł netto ma być do 2015 r. przeznaczone na infrastrukturę naftową, z czego 0,74 mld zł na terminal naftowy w Gdańsku. "Terminal powinien rozpocząć działalność w połowie 2015 r." - podało CIR.

Jak wynika z środowego komunikatu, do ok. 2020 r. Polska powinna "znacząco zwiększyć" poziom krajowego wydobycia gazu, które obecnie wynosi ok. 4 mld m sześc. rocznie. "Chodzi o wydobycie gazu ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. W najbliższych dwóch latach inwestycje w gaz łupkowy wyniosą 5 mld zł netto" - czytamy w komunikacie.

d21u5j8

Wśród spodziewanych efektów tych inwestycji ma być - według CIR - m.in. zwiększenie niezależności energetycznej Polski oraz możliwości dywersyfikacji dostaw gazu. "W Polsce nie będzie problemu z niedoborem energii elektrycznej, inwestycje w nowe bloki energetyczne będą dźwignią rozwojową dla sektora budowlanego" - poinformowano. Jak wskazał CIR, dzięki budowie terminalu LNG w Świnoujściu może być zaspokojona nawet jedna trzecia potrzeb gazowych Polski.

d21u5j8

Podziel się opinią

Share
d21u5j8
d21u5j8