Trwa ładowanie...

13 wycofanych leków jednego dnia. Decyzja GIF

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z polskich aptek jednego dnia wycofano z obrotu aż 13 leków. Wszystkie zawierały fenspiryd, który może zaburzać pracę serca.

13 wycofanych leków jednego dnia. Decyzja GIFŹródło: East News, fot: Adam Staskiewicz/East News
d38v6sf
d38v6sf

Wycofanie z obrotu aż 13 leków jednego dnia przez Główny Inspektor Farmaceutyczny to pokłosie zawiadomienia od francuskiej agencji leków (ANSM). GIF już 11 lutego wstrzymał w obrocie każdy z tych leków, gdy ANSM wystapiła o wszczęcie pilnej procedury unijnej, mającej ustalić bilans zagrożeń i korzyści związanych z użyciem tej substancji.

- Wyniki badań nieklinicznych wskazują, iż stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach nie jest korzystny i produkty zawierające fenspiryd mogą mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzenia rytmu serca - informował wtedy główny inspektor farmaceutyczny.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Wycofane leki, które zawierają fenspiryd to głównie popularne syropy i tabletki na przeziębienie. Były stosowane jako pomocnicze w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i kaszlu.

d38v6sf

Jeśli ktokolwiek ma w domu wymienione leki, powinien jak najszybciej zwrócić je do apteki i pod żadnym pozorem ich nie przyjmować. Z komunikatu GIF wynika, że wycofanie leków z obrotu to pokłosie najnowszych badań przeprowadzonych przez unijny Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzory nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii.

Obejrzyj: Ceny leków mogą pójść w górę. Kontrowersyjny projekt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38v6sf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38v6sf