Trwa ładowanie...

24,5 tys. nowych miejsc w żłobkach w tym roku. Nowa edycja programu Maluch+

Utworzonych zostanie 24,5 tys. miejsc w żłobkach, dofinansowanych będzie ok. 56 tys. istniejących miejsc, w tym ponad 630 dla dzieci niepełnosprawnych. Tak wygląda tegoroczna edycja rządowego programu Maluch+.

24,5 tys. nowych miejsc w żłobkach w tym roku. Nowa edycja programu Maluch+Źródło: East News, fot: AGENCJA SE
d3b8ehy

"Maluch+ 2018 już rozstrzygnięty. Dofinansujemy utworzenie ok. 24,5 tys. nowych miejsc dla maluchów oraz utrzymanie ok. 56 tys. już istniejących" - ogłosiła na Twitterze szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska.

Łączne koszty tegorocznej edycji programu Maluch+ to prawie 385 mln zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by każdy samorząd dysponował instytucjami zapewniającymi opiekę dzienną nad małymi dziećmi.

Konkurs Maluch+ był skierowany zarówno do samorządów, jak i do "podmiotów innych niż jednostki samorządu terytorialnego".

d3b8ehy

W przypadku gmin przeznaczono do 20 tys. na jedno miejsce w przypadku utworzenia żłobka lub klubu dziecięcego oraz 5 tys. w przypadku dziennego opiekuna.

Miesięczne dofinansowanie funkcjonowania takich miejsc wynosi 100 zł na dziecko. W przypadku miejsca dla dziecka niepełnosprawnego lub wymagającego szczególnej opieki jest to 5 razy więcej.

Dofinansowanie prawie 48 mln zł przyznano tym gminom, gdzie na dzień składania oferty nie funkcjonowały żadne żłobki lub kluby dziecięce. Powstanie 2591 miejsc.

Wideo: czy budżet wytrzyma kolejne wydatki?

Z kolei te gminy, w których już teraz funkcjonują żłobki lub kluby dziecięce, dostaną 85 mln zł. W ramach tego dofinansowania utworzonych ma być 5220 miejsc opieki.

d3b8ehy

Kolejne 29 mln zł przeznaczonych zostanie na zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki tworzonych przez gminy z udziałem środków z poprzednich edycji programu Maluch+. Chodzi o prawie 15 tys. miejsc.

W przypadku podmiotów innych niż jednostki samorządu terytorialnego łączna kwota dofinansowania wyniesie 222 mln zł. Utworzonych w ten sposób ma być 16 687 miejsc.

Tutaj dofinansowanie na funkcjonowanie standardowych miejsc opieki będzie wyższe niż w przypadku gmin i wyniesie 150 zł miesięcznie na dziecko.

d3b8ehy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b8ehy