289 mln dolarów dostanie ogrodnik chory na raka. Zapłaci producent środka chwastobójczego

Sąd w Kalifornii skazał producenta Roundupu na zapłacenie 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi. Ten miał śmiertelnie zachorować na raka przez długotrwałe stosowanie tych środków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
289 mln dolarów dostanie ogrodnik chory na raka. Zapłaci producent środka chwastobójczego
(flickr.com, Fot: flickr.com)
WP

Jak pisze rmf24.pl, 46-letni Dewayne Johnson twierdzi, że pracując jako ogrodnik dla instytucji szkolnych okręgu San Francisco często stosował środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro produkcji Monsanto.

Według sądu, producent herbicydu nie umieścił na opakowaniu ostrzeżenia przed ewentualnymi skutkami tego środka, a to było "istotną przyczyną" choroby Johnsona, który cierpi na chłoniaka nieziarniczego. Wykazały to badania, a lekarze zaświadczyli, że ich klientowi pozostaje dwa lata życia.

CZYTAJ: Mniej unijnych pieniędzy na rolnictwo. Polska może stracić kilka miliardów euro

WP

Firma Monsanto broni się, zaznaczając że "ponad 800 ekspertyz, jakie przeprowadziły m.in. amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i inne instytucje” wykazało, że produkty Monsanto nie mogły wywołać choroby nowotworowej – pisze rmf24.pl

Dziennik "Le Monde", komentując werdykt amerykańskiego sądu, napisał: To historyczny wyrok, który może wpłynąć na przyszłość światowego rolnictwa.

ZOBACZ: Bezpieczeństwo żywnościowe Polski zagrożone. "Będziemy całkowicie zależni"

WP

Amerykański koncern biotechnologiczny Monsanto, przejęty w czerwcu przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer, produkuje glifosat i wykorzystuje go w swoim flagowym produkcie - herbicydzie Roundup.

Kalifornijskie media podkreślają, że jest to pierwszy z tego rodzaju przypadków, ale teraz koncern Monsanto czekają "setki podobnych procesów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP