Trwa ładowanie...

3 tys. poszkodowanych przez Alba Tour. Nie ma kontaktu z właścicielami

Nie ma żadnego kontaktu z właścicielami biura turystycznego Alba Tour, którego klienci będą wracać z Egiptu - poinformował w piątek marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak. Według szacunków urzędu poszkodowanych może być ok. 3 tys. klientów touroperatora.

Share
3 tys. poszkodowanych przez Alba Tour. Nie ma kontaktu z właścicielamiŹródło: Jupiterimages
d44ums3

3 tys. osób może być poszkodowanych przez poznańskie biuro turystyczne Alba Tour - poinformował na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. W piątek do Polski wrócą pierwsze osoby, które wyjechały z biurem do Egiptu.

W czwartek firma poinformowała, że zawiesiła swoją działalność i w najbliższym czasie nie będą realizowane kolejne wyjazdy. Tego dnia wielkopolski samorząd, po informacjach otrzymanych od klientów biura, zdecydował, że sprowadzi do Polski turystów, którzy przebywają w Egipcie.

Jak powiedział Woźniak, w piątek i w sobotę do Warszawy i Katowic przyleci w sumie ponad 430 osób, które kończyły wakacje w tym tygodniu, a także te, które powinny skończyć wakacje za tydzień.

d44ums3

Jak powiedział, 411 osób to klienci Alba Tour; dalsze 26 osób to turyści, którzy mieli wrócić tymi samymi samolotami co klienci Alba Tour. Koszt transferu tych osób do Polski to ok. 600 tys. zł. Woźniak przyznał, że już wiadomo, iż może być problem z odzyskaniem tych pieniędzy. Ubezpieczenie biura opiewa bowiem na 209 tys. zł.

Marszałek dodał, że turyści zostaną przywiezieni w piątek i sobotę trzema lotami realizowanymi przez PLL LOT.

- Znając ruch lotniczy, zdaję sobie sprawę, że gdy przewoźnik nie ma potwierdzenia zapłaty za wyczarterowane samoloty, szuka dla tych samolotów innego zlecenia. Kiedy usłyszałem, że te ponad 400 osób pozostanie bez szansy powrotu do Polski, podjąłem decyzję, by zadysponować pieniędzmi z rezerwy budżetowej - powiedział.

Woźniak dodał, że transferem z hoteli na lotnisko zajmie się firma Alfa Star. Zaznaczył, że za tę usługę również zapłaci samorząd.

d44ums3

Jak poinformował marszałek, z danych zebranych przez samorząd wynika, iż wakacje w poznańskiej firmie mogło wykupić ok. 3 tys. osób. Są to klienci, którzy jeszcze nie skorzystali z oferty.

Wielkopolski samorząd zapowiedział, że będzie pośredniczył w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie odszkodowania.

- Jesteśmy w kontakcie z naszym biurem prawnym, które nad tym pracuje; sprawa jest trudna. Nie należy zakładać, że będziemy mogli zrekompensować szkody osobom, które zapłaciły za wyjazd. Nasz samorząd, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, może pośredniczyć w staraniu się klientów biur podróży o uzyskanie tego odszkodowania. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy wniosek o wypłatę odszkodowania - powiedział PAP dyrektor departamentu sportu i turystyki wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego Tomasz Wiktor.

Przedstawiciele wielkopolskiego samorządu uprzedzają, że osoby mające roszczenia wobec Alba Tour, czyli takie, które już zapłaciły za wycieczkę, ale jeszcze na nią nie pojechały, mogą mieć kłopoty z odzyskaniem pieniędzy.

d44ums3

- Na razie koncentrujemy się na ratowaniu tych turystów, którzy są w Egipcie. Część tych osób ma kłopot z odzyskaniem paszportów w hotelach i ich opuszczeniem, tam działają nasze służby konsularne. Sytuacja jest trudna. Przedstawiciele MSZ zapewniają jednak, że również egipskie prawo w tym względzie jest po naszej stronie - dodał.

Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji poinformowała PAP w piątek, że policja otrzymała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez poznańską firmę. - W tej chwili policjanci wykonują czynności sprawdzające. Ustalają, czy doszło do popełnienia przestępstwa przez tę firmę na szkodę jej klientów - powiedziała.

Urząd marszałkowski planuje skierowanie do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli poznańskiej firmy. - Mamy podejrzenie, że jest to działalność nieuczciwa, a właściciele nie zamierzają uregulować swoich zobowiązań i nie będą dostępni. Nie ma kontaktu z właścicielami, jest kontakt z pracownikami biura - powiedział Woźniak. Dodał, że zawiadomienie może trafić do prokuratury w przyszłym tygodniu.

Zaznaczył, że nie ma oficjalnej informacji o niewypłacalności firmy. - Mamy jednak wszelkie podstawy, żeby takiej niewypłacalności domniemywać - stwierdził.

d44ums3

Poszkodowani klienci mogą uzyskać informację pod numerem telefonu +48 61 626 68 55.

Pierwsze dwa samoloty z Egiptu mają odlecieć w piątek o godz. 17.50. - To będą wyloty z Hurghady do Warszawy i do Katowic; wrócą nimi klienci, którzy właśnie skończyli wypoczynek, a także ci, których powrót był planowany na 20 lipca. W sobotę o godz. 10.05 z Sharm El Sheikh do Warszawy polecą turyści, którzy mieli wracać jutro i 21 lipca - wyjaśnił Tomasz Wiktor.

Strona internetowa Alba Tour została wyłączona, niemożliwe są rezerwacje wycieczek. Wcześniej za jej pośrednictwem można było znaleźć oferty wylotów m.in. na Dominikanę, Kubę, do Brazylii, Meksyku i Kenii. Jeszcze w czwartek wieczorem na stronie widniały oferty dotyczące piątkowego wylotu z Warszawy i Katowic do Egiptu.

Alba Tour to biuro podróży, które zostało zarejestrowane na początku roku. Jak powiedział PAP Wiktor, jego właścicielem jest obywatel Egiptu.

d44ums3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44ums3
d44ums3