Trwa ładowanie...
East News
wyprawka 300+
oprac. NST
22-06-2023 16:30

300 plus na wyprawkę szkolną. Wnioski można składać już od 1 lipca

W ramach programu "Dobry Start" rodzice mogą otrzymać pieniądze na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł. Nabór wniosków o przyznanie pieniędzy w tym roku rusza 1 lipca 2023 r. Z wnioskiem warto się pospieszyć.

Czas wypłaty świadczenia 300 plus w ramach wyprawki szkolnej jest uzależniony od daty złożenia wnioskuCzas wypłaty świadczenia 300 plus w ramach wyprawki szkolnej jest uzależniony od daty złożenia wnioskuŹródło: East News, fot: Adam Staskiewicz
d4bz9zn
d4bz9zn

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że program "Dobry Start" to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie w wysokości 300 zł bez względu na dochód. To wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od 1 lipca ruszy nabór wniosków. Ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d4bz9zn

Wnioski można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.

Czas do 30 listopada, ale warto się pospieszyć

Co ważne, świadczenie jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin: 300 plus, 500 plus, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie żłobkowe - informuje prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Wnioski można składać do 30 listopada. Warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Kto dostanie pieniądze?

Świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24 lat. Pieniędzy nie otrzymają dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Wnioskować o świadczenie mogą składać: matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka.

d4bz9zn

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, do klientów trafi wezwanie w celu uzupełnienia wniosków, które zostanie umieszczone na profilu klienta na portalu PUE ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bz9zn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bz9zn