Trwa ładowanie...

300 zł dla emerytów. Oto komu przysługuje dodatek

Emeryci mogą liczyć na dodatkowe 300 zł, ale nie wszyscy. Dotyczy to osób, które mają prawo do dodatku pielęgnacyjnego, który przyznawany jest w dwóch określonych prawem przypadkach. W jednym należy złożyć dokumenty, a w drugim naliczany jest z urzędu.

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny? Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny? Źródło: Getty Images, fot: Janusz Pienkowski
dw1fjfa
dw1fjfa

Jak przypomina superbiz.se.pl, dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany co miesiąc wraz z wypłatą renty lub emerytury, dlatego konieczne jest posiadanie prawa do tego typu świadczeń.

Komu przysługuje takie wsparcie? Jak czytamy na stronie ZUS — dodatek pielęgnacyjny przyznamy osobie, która: jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo. Ukończyła 75 lat. W przypadku niezdolności do pracy należy złożyć odpowiedni wniosek, a w przypadku osób spełniających wymóg wieku, zostanie on naliczony automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Jeszcze wyższy dodatek pielęgnacyjny od 2024 roku

Do końca lutego 2024 roku, kwota tego świadczenia wynosi 294,39 zł. Jednak wszystko wskazuje na to, że w marcu 2024 roku dodatek pielęgnacyjny będzie waloryzowany tak jak emerytury, renty i inne świadczenia emeryckie wypłacane z ZUS. W przypadku szacownego na 2024 rok wskaźnika waloryzacji, na poziomie 11,4 proc. w przyszłym roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego może podskoczyć do kwoty 327,95 zł – pisze superbiz.se.pl.

Komu nie przysługuje świadczenie?

Portal zwraca uwagę, że mimo spełnienia wszystkich warunków, może dojść do sytuacji, gdy świadczenie nie zostanie wypłacone. Dzieje się tak, gdy osoba uprawniona do świadczenia przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w trakcie miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dw1fjfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw1fjfa