Trwa ładowanie...

4 tys. zł to za mało. Związkowcy domagają się waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało do Bożeny Borys-Szopy, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, o podniesienie wysokości zasiłku pogrzebowego. Obecnie wynosi on 4 tys. zł i rzadko kiedy pokrywa wszystkie niezbędne koszty związane z pogrzebem.

4 tys. zł to za mało. Związkowcy domagają się waloryzacji zasiłku pogrzebowegoŹródło: iStock.com
d39ok0t
d39ok0t

- Zwracamy się z wnioskiem do strony rządowej o urealnienie zasiłku pogrzebowego i powrót do wyznaczania jego wysokości na zasadach jakie obowiązywały do 1 marca 2011 r. – napisali związkowcy w petycji.

Do 2011 r. zasiłek obliczano na podstawie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Autorzy listu przekonują, że przez ostatnie osiem lat zasiłek pogrzebowy ani razu nie był waloryzowany, mimo że wzrosły ceny pochówku.

- Z obrzędem pogrzebu wiążą się poważne wydatki, a coraz częściej członkowie rodziny osoby zmarłej nie posiadają zdolności do poniesienia kosztów z tym związanych. Wysokość zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tyś. zł nie pokrywa nawet połowy kosztów polskiego pogrzebu i związanych z nim wydatków – czytamy.

Obejrzyj: Rząd chce wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Nie dla każdego

Ile średnio kosztuje zorganizowanie pochówku? O uśrednianie trudno, bo cena zależy od miejsca pogrzebu, okoliczności śmierci, uwarunkowań rodzinnych. W dużych aglomeracjach zazwyczaj pogrzeb kosztuje od 5 do 8 tys. zł, ale czasem koszty rosną do 9 – 10 tysięcy zł.

- Często dochodzi do sytuacji, że aby pochować bliską osobę, rodzina musi zaciągać kredyt w banku. Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego, zdarza się, że rodzina zmuszona jest oszczędzać na wielu wydatkach związanych w zachowaniem godności zmarłego. Zmniejszenie wysokości tego świadczenia stanowi duży problem dla ludzi ubogich, samotnych i starszych. W związku z rosnącymi kosztami usług pogrzebowych rodzin takich osób nie stać na godne pożegnanie swoich bliskich – napisano w petycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ok0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ok0t