Trwa ładowanie...

450 milionów złotych na program Maluch+. Będzie można za to otworzyć 12 tysięcy żłobków

W 70 procentach gmin nie ma ani jednego państwowego żłobka, ale ma się to zmienić dzięki rządowemu programowi. W przyszłym roku rząd da na najmłodszych trzy razy więcej pieniędzy niż daje teraz.

Share
450 milionów złotych na program Maluch+. Będzie można za to otworzyć 12 tysięcy żłobków
Źródło: East News, Fot: East News
dh0b6bm

Ze 150 do 450 milionów złotych zmieni się budżet programu Maluch+. Za te pieniądze można by otworzyć 12 tysięcy żłobków - wyliczył "Fakt". Gminy, w której nie ma ani jednej takiej państwowej placówki, będzie mogła liczyć na finansowanie budowy na poziomie 80 proc.

- Odpowiadamy na to, na co Polacy narzekają od lat. Często boją się mieć dzieci z dwóch głównych powodów: obaw związanych ze swoją kondycją materialną i łączeniem funkcji zawodowych i opiekuńczych - powiedział w rozmowie z dziennikiem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. Jak wyjaśnił, na pierwszą potrzebę odpowiada program 500+, a na drugą - Maluch+.

Marczuk przypomniał, że od nowego roku wejdzie w życie nowelizacja, która ułatwi też samozakładanie żłobków. Natomiast w ramach programu Maluch+ pieniądze mają być nie tylko na zakładanie nowych placówek, ale też na żłobki już istniejące.

Zobacz też: 500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

O programie Maluch+ zrobiło się głośno na początku tego roku. To wtedy Beata Szydło i szefowa resortu rodziny, pracy i opieki społecznej Elżbieta Rafalska chwaliły się dodatkowymi pieniędzmi na najmłodszych. PSL przypomniało wówczas, że od 2011 roku działa już program "Maluch", który został wprowadzony za czasów koalicji ludowców z PO. Rafalska przyznała, że obecny program rządu PiS jest po prostu rozwinięciem tamtej idei.

dh0b6bm

Podziel się opinią

Share
dh0b6bm
dh0b6bm