5 kluczowych trendów w branży fintech

Fintech to branża, która dynamicznie się rozwija, nie tylko oferując klientom nowe rozwiązania, ale również dostarczając technologie dla instytucji finansowych. Czym dokładnie jest fintech? Jakie są kluczowe trendy w tej branży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

25.07.2022 16:43

Czym jest fintech?

Fintech to skrót pochodzący od angielskiego wyrażenia financial technology, który odnosi się do firm zajmujących się rozwojem rozwiązań cyfrowych związanych z obrotem pieniądza. Ich główną cechą jest innowacyjność, a także brak oddziałów stacjonarnych obsługujących klientów, ponieważ fintechy działają online i oferują rozwiązania cyfrowe. Co jeszcze jest charakteryzuje przedsiębiorstwa z branży fintech? Przede wszystkim fakt, że większość tego typu podmiotów przyjmuje specyficzny model biznesowy opierający się na świadczeniu jednej, konkretnej usługi. W efekcie w branży z powodzeniem funkcjonują fintechy działające w obszarze płatności mobilnych, kantorów internetowych, czy crowdfundingu.

Istotną kwestią, o której warto wspomnieć charakteryzując przedsiębiorstwa z branży fintech są elastyczne formy komunikacji z klientami, czy perfekcyjnie opracowana strategia User Experience (doświadczanie klienta). W efekcie fintechy stają się realną konkurencją dla banków, co wynika z faktu, że oferują rozwiązania dopasowane do potrzeb klientów, a także są w stanie elastycznie modyfikować swoją ofertę, co pozwala dopasowywać ją do aktualnej sytuacji na rynku. To właśnie mobilność, kreatywność oraz dynamika są głównymi atutami fintechów, które coraz widoczniej zaznaczają swoją pozycję na rynku finansowym.

Jak wygląda polska branża fintech?

Warto mieć świadomość, że Polska jest lokalnym liderem rozwiązań fintechowych, co wynika z faktu, że to właśnie w naszym kraju działa najwięcej fintechów w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie jest ich przeszło 300, a niektóre z nich osiągnęły międzynarodowy sukces, a co za tym idzie są znane na całym świecie. Warto również podkreślić, że polska branża fintech dynamicznie się rozwija, czego dowodem jest fakt, że większość polskich Fintechów powstała w ostatnich 3-5 latach. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim różnorodność zarówno w zakresie oferowanych usług, jak i modelu działania, ponieważ są to zarówno start-upy, jak i przedsiębiorstwa, które urosły do naprawdę dużych rozmiarów. W tym miejscu warto podkreślić, że firmy te oferują nie tylko usługi dla klientów indywidualnych, czy biznesowych, ale również technologie dostarczane bankom i innym instytucjom finansowym. Co więcej na rynku cały czas pojawiają się nowe trendy, które determinują rozwój branży.

5 kluczowych trendów w branży fintech

Jak już wspomniano branża fintech rozwija się bardzo dynamicznie, a nowe rozwiązania są systematycznie wdrażane i oferowane klientom. Jakie są obecnie trendy w branży? Oto 5 kluczowych, które z pewnością wpłyną na przyszłość sektora finansów.

Doradcy - roboty

Przedsiębiorstwa z branży fintech pracują nad tym, by optymalizować koszty działalności, a co za tym idzie wykorzystują wirtualnych asystentów lub doradców - botów, którzy są w stanie zagwarantować najwyższą jakość obsługi oraz wrażenie, jakby rozmawiało się z człowiekiem. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a także uczenia maszynowego. Przydatna okazuje się również big data (przetwarzanie ogromnych ilości danych), boty potrafią przewidywać przyszłe zachowania klientów i wchodzić z nimi w interakcje.

Dostarczanie technologii

Ważnym trendem w branży fintech jest również dostarczanie technologii instytucjom finansowym należącym do sektora bankowego. Korzystają na tym obie strony, ponieważ fintech może wdrażać i rozwijać nowoczesne rozwiązania, a duże instytucje mogą je implementować do swoich systemów przy użyciu interfejsów API. W efekcie oferta poszerza się o innowacyjne usługi, a trend ten potwierdzają eksperci X Open Hub, czyli fintechu, który dostarcza technologię finansową przeszło 100 przedsiębiorstwom z 30 krajów świata.

W ostatnich latach popularność zyskały również rozwiązania Fintech w modelu B2B. Czemu? Start-upy z segmentu B2B znacznie przyśpieszają rozwój architektur finansowych większych przedsiębiorstw, często umożliwiając dodanie nowej innowacyjnej usługi do istniejących struktur IT w sprawny i bezpieczny sposób dzięki zastosowaniu interfejsów API. Komentuje, Sylwester Jezierski, Marketing Manager w X Open Hub.

Embedded banking

Jednym z najistotniejszych trendów w branży fintech jest obecnie embedded banking, czyli rozwiązanie polegające na oferowaniu dodatkowych usług i produktów bankowych lub ubezpieczeniowych przez firmy, których podstawowa działalność opiera się zupełnie na czymś innym. W efekcie mogą one zyskać nowe źródło dochodów, a także zwiększyć lojalność klientów wobec danej marki. Przedsiębiorstwa te z reguły współpracują właśnie z Fintechami, które tworzą dla nich konkretne rozwiązania i wspierają je w oferowaniu ich klientom.

Automatyzacja procesów

Fintechy pracują również nad automatyzacją procesów biznesowych w branży finansowej, czego przykładem może być monitoring płatności, wstępne zatwierdzanie wniosków kredytowych, czy wiele innych powtarzalnych procesów. W efekcie przekłada się to na obniżenie kosztów działalności oraz poprawę wydajności organizacyjnej. Warto również podkreślić, że automatyzacja procesów to obecnie konieczność, która pozwala zachować konkurencyjność.

Płatności głosowe

Wdrożenie i rozwój asystentów głosowych sprawdza się również w branży finansowej, ponieważ przy wykorzystaniu smartfona oraz usług sterowanych głosem klient może nie tylko dokonywać płatności, ale również sprawdzić saldo swojego konta, czy dokonywać tradycyjnych przelewów. W tym miejscu warto podkreślić, że jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale również duże udogodnienie dla osób niewidomych, które przestają w ten sposób być wykluczone społecznie.

Podsumowując należy stwierdzić, że najpopularniejsze obecnie trendy w branży fintech z pewnością zostaną z nami na dłużej. Wynika to z faktu, że są to rozwiązania, które pozwalają rozwijać nie tylko usługi finansowe, ale również mogą być podstawą do współpracy pomiędzy Fintechami, a sektorem bankowym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)