500+ także na pierwsze dziecko? Szydło tego nie wyklucza
- Niewykluczone, że w 2019 roku uda się poszerzyć obecną formułę programu 500+ – powiedziała w poniedziałek na spotkaniu w Lesznie wicepremier Beata Szydło.
Beata Szydło uczestniczyła we wręczeniu "leszczyńskiego becikowego" - lokalnego świadczenia dla mieszkańców miasta, którym urodziło się dziecko. Podczas spotkania była premier, a teraz wicepremier była pytana o możliwość poszerzenia sztandarowego programu PiS "Rodzna 500+".
- Jesteśmy na początku roku budżetowego, więc w tym roku na pewno nic się nie zmieni, ale jeżeli sytuacja gospodarcza będzie na to pozwalała, to 2019 roku takie zmiany być może zostaną przyjęte - powiedziała Beata Szydło, cytowana przez PAP.
- Liczymy na to, że będzie coraz lepszy rozwój gospodarczy Polski. Udało nam się uszczelnić system podatkowy, jest więcej dochodów, ludzie coraz więcej zarabiają, jest coraz większa konsumpcja. Możemy mieć nadzieję na to, że wyniki budżetu będą coraz lepsze – dodała wicepremier.
Wiceminister odpowiada na krytykę zmian w programie "500+"
Nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+" rozpoczął się 1 października 2017 r., ale wnioski można było składać od początku sierpnia 2017 r. Do programu można dołączyć w każdej chwili.
W nowym okresie świadczeniowym wprowadzono kilka zmian dotyczących "500+", jedna z nich dotyczy rodziców samotnie wychowujących dzieci. Aby otrzymać świadczenie, muszą oni do wniosku dołączyć pochodzący od sądu lub zatwierdzony przez sąd tytuł wykonawczy ustalający alimenty na dziecko od drugiego rodzica.
Główne zasady programu "Rodzina 500+" pozostały bez zmian; wciąż jest to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane bez kryterium dochodowego na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Kryterium dochodowe obowiązujące przy pierwszym dziecku wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.
Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub on-line: za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego oraz Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).