Trwa ładowanie...
500 zł na dziecko
05-02-2016 13:24

500 zł wyprawki za posłanie sześciolatka do szkoły. Zobacz, w którym mieście

500 zł wyprawki dla każdego sześciolatka i siedmiolatka, który we wrześniu rozpocznie naukę w pierwszej klasie oraz pakiet badań prozdrowotnych zaoferuje samorząd Sosnowca. Wyprawka ma m.in. zachęcić rodziców sześciolatków do posyłania dzieci do szkół.

500 zł wyprawki za posłanie sześciolatka do szkoły. Zobacz, w którym mieścieFot: jarmoluk/pixabay/domena publiczna
d1wyiht
d1wyiht

500 zł wyprawki dla każdego sześciolatka i siedmiolatka, który we wrześniu rozpocznie naukę w pierwszej klasie, oraz pakiet badań prozdrowotnych zaoferuje samorząd Sosnowca.

Pod koniec stycznia władze Sosnowca poinformowały, że organizują spotkania z rodzicami tegorocznych sześciolatków, namawiając ich do wysłania w tym roku swoich dzieci do szkół podstawowych. Przekonywali, że szkoły i dzieci są na to gotowe; podkreślały też, że "dzięki temu bez większego problemu trzylatki znajdą swoje miejsce w przedszkolach".

- Zachęcamy rodziców, aby dzieci, które właśnie odbywają roczne przygotowanie przedszkolne kontynuowały edukację w szkołach. Informacje, jakie spływają do nas na bieżąco od dyrektorów sosnowieckich szkół, pokazują, że sześciolatki, które w ubiegłym roku rozpoczęły edukację radzą sobie doskonale - poinformował w piątek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Rzecznik Urzędu Miasta Rafał Łysy dodał, że "wyprawka będzie należała się każdemu niezależnie od dochodu".

d1wyiht

Wsparcie finansowe dla rodziców oferowane będzie w ramach tzw. Pakietu Mieszkańca. - Dla tegorocznych pierwszaków przygotowaliśmy jednorazową wyprawkę w kwocie 500 zł. Rodzice będą mogli przeznaczyć je na przykład na wyposażenie ucznia w przybory szkolne - dodał Chęciński.

Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości.

- Problemy nadwagi i otyłości oraz wad postawy znajdują się na liście priorytetów zdrowotnych. W ramach etapu przesiewowego przeprowadzone zostaną badania fizykalne z pogłębionym wywiadem w kierunku obciążenia ryzykiem chorób metabolicznych, test wydolności fizycznej i pomiar ciśnienia tętniczego - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta. Dzieci zakwalifikowane do kolejnego etapu programu, zostaną skierowane na badania krwi, tak by ocenić możliwe choroby, przyczyny i skutki otyłości.

Proponowane będą również indywidualne konsultacje z lekarzem - specjalistą w chorobach dzieci lub w chorobach metabolicznych, a także psychologiem, dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej. - W porozumieniu ze wszystkimi specjalistami biorącymi udział w etapie interwencyjnym programu zostanie wytyczony plan postępowania zdrowotnego dla dziecka skupiający się na zmianie diety, aktywności fizycznej i zachowań zdrowotnych w rodzinie - poinformowano.

d1wyiht

Na zakończenie programu uczeń zostanie zaproszony na kompleksową wizytę u lekarza oceniającą efekty rocznej interwencji medycznej, podczas której otrzyma dalsze wskazówki.

Akcje przekonywania rodziców sześciolatków do posyłania dzieci do szkół rozpoczęły już lub zapowiedziały władze innych miast w kraju, m.in. Łodzi. W woj. śląskim tego typu działania zapowiedziały np. Rybnik i Świętochłowice.

23 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która wprowadza obowiązek szkolny od 7. roku życia oraz obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 6 lat. Likwiduje w ten sposób dotychczasowy obowiązek szkolny dla dzieci od 6. roku życia.
W miejsce obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków wprowadzono prawo dzieci w tym wieku do wychowania przedszkolnego. Utrzymano prawo do wychowania przedszkolnego dla czterolatków. Prawo do wychowania przedszkolnego oznacza, że samorząd musi je zapewnić dziecku, jeśli o to wystąpią rodzice. W ustawie pozostawiony został zapis, zgodnie z którym trzylatki prawo do wychowania przedszkolnego otrzymają od 1 września 2017 r.

d1wyiht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wyiht