500 złotych na dziecko. Co z rozwodnikami, "patchworkami" i dziećmi pełnoletnimi?
Wyjaśniamy, jak pieniądze będą przysługiwać w tzw. "patchworkowych" rodzinach, co z dziećmi pełnoletnimi, jak obliczać dochód i czy na pieniądze mogą liczyć emigranci.
W poniedziałkowe popołudnie rząd przyjął program Rodzina 500+, który zakłada wypłatę 500 złotych na dziecko. Projekt wciąż budzi wątpliwości, szczególnie w przypadku skomplikowanej sytuacji rodziców. Wyjaśniamy, jak pieniądze będą przysługiwać w tzw. "patchworkowych" rodzinach, co z dziećmi pełnoletnimi, jak obliczać dochód i czy na pieniądze mogą liczyć emigranci.
Do naszej redakcji wciąż napływają pytania od czytelników, którzy nie wiedzą, czy dostaną pieniądze od państwa i na jakie dofinansowanie mogą liczyć. Postaramy się rozwiać ich wątpliwości.
Przykład 1
Odpowiedź:
Rzeczywiście, w takiej sytuacji, gdy wspólne gospodarstwo domowe zostanie "usankcjonowane" ślubem, rodzina może liczyć na 500 złotych więcej. - Ślub to rodzina - poinformował nas wiceminister Bartosz Marczuk.
W takim wypadku rodzina będzie liczyć sześć osób, w tym czworo dzieci. 500 złotych przysługiwać będzie natomiast na troje z nich. Ślub jest jednak w takim przypadku wymagany, bo skoro partnerzy nie mają wspólnych dzieci, dopiero wtedy można mówić o "rodzinie".
Sprawdź, gdzie złożyć wniosek o 500 zł na dziecko (tutaj)
.