Trwa ładowanie...
szczecin

500 złotych na dziecko. Szczecin wypłaci je z własnej kasy

Od początku przyszłego roku w Szczecinie ruszy program wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi; 500 zł miesięcznie będą mogli otrzymać rodzice najmłodszych szczecinian na dopłaty np. do prywatnego żłobka czy niani.

Share
500 złotych na dziecko. Szczecin wypłaci je z własnej kasy
Fot: Mateusz War/cc/wikimedia commons
dp4qeo1

Od początku przyszłego roku w Szczecinie ruszy program wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. 500 złotych miesięcznie będą mogli otrzymać rodzice najmłodszych szczecinian na dopłaty np. do prywatnego żłobka czy niani.

Miasto poinformowało, że wprowadza bon opiekuńczy jako kolejny element programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie" - systemu ulg i zniżek wspierających rodzinę. Bon opiekuńczy daje możliwość wyboru rodzicom, na jaką formę opieki nad dzieckiem przeznaczą wsparcie.

dp4qeo1

- Stwarzamy w Szczecinie przyjazny klimat dla rodzin - powiedział prezydent Szczecin Piotr Krzystek. - Chcemy wesprzeć rodziców w zapewnieniu ich dzieciom optymalnej, wybranej przez nich opieki.

- Rodzice będą mogli dokonać wyboru, czy będzie to legalne zatrudnienie niani, czy dopłata do pobytu dziecka w żłobku niepublicznym, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego - podkreślił Krzystek.

Jak dodał, dla rodziców bon opiekuńczy to szansa na szybszy powrót na rynek pracy, natomiast dzieci będą mogły zostać otoczone opieką dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.

Ma być łatwiej o żłobek

Wsparcie dla rodzin ma także pomóc w rozwiązaniu problemu z miejscami w żłobkach - nowy system ma pomóc rozładować kolejki oczekujących na miejsce w żłobkach miejskich.

dp4qeo1

Jak podkreśliły władze miasta, Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza tego rodzaju pomoc.

Beneficjentami programu będą rodzice posiadający Szczecińską Kartę Rodzinną, mający na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, w tym co najmniej jedno dziecko w wieku od 13. do ukończenia 36. miesiąca życia. Rodzice powinni mieć zatrudnienie, płacić podatki w Szczecinie i zrezygnować z miejsca w publicznym żłobku.
Wśród innych kryteriów jest też dochodowe - do 1922 zł na jednego członka rodziny.

Starczy dla każdego

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od połowy grudnia. Formalnie będą one rozpatrywane od początku przyszłego roku, ale prace nad nimi zaczną się wcześniej, żeby rodzice mogli zapoznać się z formularzami i wcześniej skompletować potrzebne dokumenty.

W budżecie miasta na 2016 r. przeznaczono na bon opiekuńczy 3 mln zł, ale urzędnicy zapewniają, że jeżeli zajdzie potrzeba zwiększenia tej kwoty, to tak się stanie. Nie obowiązuje tu zasada, kto pierwszy ten lepszy - zapewnili urzędnicy.

Bon, obok wsparcia rodzin, ma także przyczynić się też do wzrostu wpływu z tytułu PIT do budżetu gminy, ograniczenia szarej strefy nielegalnego zatrudniania niań i ma przysłużyć się stworzeniu nowych miejsc pracy. Może to też być dodatkowa motywacja do osiedlania się i pozostawania rodzin w Szczecinie.

Zobacz także: Dopłaty do podręczników. Kto może liczyć na pieniądze?

dp4qeo1

Podziel się opinią

Share
dp4qeo1
dp4qeo1