Trwa ładowanie...
wkd
07-11-2012 17:15

57,8 mln zł z tzw. funduszu szwajcarskiego dla WKD

57,8 mln zł trafi z tzw. funduszu szwajcarskiego do Warszawskiej Kolei Dojazdowej. WKD przeznaczy je na nowe pociągów i stworzenie systemu informacji pasażerskiej i monitoringu na wszystkich przystankach linii. Łączna wartość inwestycji to 124,7 mln zł - informuje WKD.

57,8 mln zł z tzw. funduszu szwajcarskiego dla WKDŹródło: Wirtualna Polska, fot: Katarzyna Izdebska
d2houtm
d2houtm

Projekt został uroczyście zainaugurowany w środę w Warszawie. W ramach inwestycji zostanie kupionych sześć elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi połączeń regionalnych na linii WKD. Oprócz tego na wszystkich stacjach i przystankach tej linii pojawią się elektroniczne tablice informacyjne, a dla bezpieczeństwa podróżnych na całej linii będą zainstalowane kamery monitoringu.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik WKD Krzysztof Kulesza, inwestycja zostanie zrealizowana do 2016 r. w dwóch etapach: do końca 2013 r. powstanie system informacji pasażerskiej i monitoringu, a realizacja drugiego etapu projektu, czyli dostawa nowego taboru kolejowego, przewidziana jest na drugą połowę 2015 r. - Aktualnie dla obydwu działań prowadzone są czynności przygotowawcze zmierzające do ogłoszenia postępowań przetargowych - poinformował rzecznik.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. fundusz szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Do dziesięciu nowych państw członkowskich ma trafić ponad 1 mld franków szwajcarskich. Dla Polski program szwajcarski przewiduje niemal połowę środków - prawie 1,7 mld zł.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę, przy czym co najmniej 40 proc. środków całego programu zostanie przeznaczone na wsparcie czterech województw południowo-wschodnich: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego.

d2houtm

Jak poinformowało na początku lipca br. ministerstwo rozwoju regionalnego, rozdysponowano już wszystkie pieniądze przyznane Polsce z tzw. funduszu szwajcarskiego: podpisano łącznie 58 umów na kwotę 464,57 mln franków.

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Spółka szacuje, że w 2011 r. przewiozła ok. 7,3 mln pasażerów, czyli o ok. 400 tys. więcej niż rok wcześniej.

d2houtm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2houtm