Trwa ładowanie...
20-09-2007 13:57

860 tysięcy ogłoszeń o pracę

Najbardziej poszukiwani są sprzedawcy.
Najczęściej poprzez sieć szukają pracodawcy z Mazowsza i Śląska. W polskim Internecie w pierwszym półroczu 2007 r. opublikowano
ponad 860 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych.

860 tysięcy ogłoszeń o pracę
d3v5i9p
d3v5i9p

Najbardziej poszukiwani za pośrednictwem Internetu są sprzedawcy. Najczęściej poprzez sieć szukają pracodawcy z Mazowsza i Śląska. W polskim Internecie w pierwszym półroczu 2007 r. opublikowano ponad 860 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych. Takie wnioski wynikają z raportu "Rynek pracy w Polsce - potencjał rekrutacyjny polskiego internetu". Raport przygotowała GazetaPraca.pl w oparciu o dane dostarczone przez firmę Gemius.

Z raportu wynika, że z ponad 800 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, które ukazały się w polskim internecie w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, 94% stanowiły ogłoszenia polskich pracodawców, a 6% podmiotów zagranicznych. Najwięcej ofert pracy pojawiło się w styczniu - ponad 184 tys. Najmniej ofert pracy pojawiło się w Internecie w maju - tylko około 118 tys.

Poziom aktywności pracodawców w sieci jest zróżnicowany geograficznie. Najwięcej ofert zamieścili w internecie pracodawcy z województwa mazowieckiego. Ponad 226 tys. ogłoszeń - czyli więcej niż 26% ogółu - pochodziło właśnie z tego regionu. Na drugim miejscu uplasowali się pracodawcy ze śląskiego, z którego pochodziło ponad 103 tys. ogłoszeń czyli prawie 12% ogółu. Dalej znalazły się firmy dolnośląskie i wielkopolskie.

Najbardziej brakuje pracowników w sprzedaży. Do nich skierowanych jest więcej niż 20% (207 tys.) ogłoszeń o pracę, które można znaleźć w Internecie. Wyraźny deficyt rąk do pracy spotkał w pierwszym półroczu 2007 branżę produkcyjną. Opublikowała ona aż 92 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych - czyli prawie 11% ogółu. W pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników znalazła się również technika/inżynieria/IT - 57 tys. ogłoszeń stanowiących 6,6% ogółu. Okazuje się, że ciekawą branżą pod względem skali rekrutacji w sieci okazała się administracja publiczna. W pierwszym półroczu tego roku ilość ogłoszeń rekrutacyjnych publikowanych przez polskie urzędy zwiększyła się o połowę.

d3v5i9p

Ponad 62% ogłoszeń rekrutacyjnych publikowanych w sieci skierowanych było do specjalistów bez wyższego wykształcenia i pracowników fizycznych. Najwięcej, bo aż 73% ofert dla takich pracowników pojawiło się w województwie pomorskim.

Z kolei największe zapotrzebowanie na kadrę kierowniczą wyższego i niższego szczebla występuje w województwach lubelskim, lubuskim, podlaskim, podkarpackim, opolskim. Właśnie tam ponad 15% wszystkich ogłoszeń o pracę stanowiły oferty dla managerów niższego szczebla.

d3v5i9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5i9p