Abolicji dla zalegających z opłatami abonamentowymi nie będzie?

Senackie komisje po raz drugi odroczyły we wtorek prace nad projektem zmian w ustawie o opłatach abonamentowych, który ma na celu umorzenie zaległości w opłatach abonamentowych osób uprawnionych do zwolnienia. Stanowisko w tej sprawie ma wypracować zespół roboczy.

Abolicji dla zalegających z opłatami abonamentowymi nie będzie?
Źródło zdjęć: © Fotolia | Gianluca Rasile

Źródłem zaległości w opłatach osób uprawnionych do zwolnienia jest niezgłoszenie faktu nabycia uprawnień organowi upoważnionemu do poboru abonamentu - Poczcie Polskiej. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu są m.in. osoby powyżej 75. roku życia, inwalidzi, niezdolni do pracy, bezrobotni, emeryci o niskich świadczeniach.

Projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych autorstwa grupy senatorów PiS zakłada umorzenie zaległości wraz z odsetkami osobom uprawnionym do zwolnienia. Po raz pierwszy przedstawiono go na wspólnym posiedzeniu komisji ustawodawczej oraz kultury i środków przekazu - 31 lipca 2013 r. Powołano wówczas czteroosobowy zespół roboczy z senatorami PiS i PO w składzie, który miał przygotować wspólne stanowisko.

Senatorom nie udało się od tego czasu wypracować porozumienia; na wtorkowym posiedzeniu komisji dwóch senatorów PiS - Grzegorz Czelej i Grzegorz Bierecki - przedstawiło nowe brzmienie projektu noweli.

Przewodniczący komisji ustawodawczej Piotr Zientarski (PO) uznał, że dokument nie spełnia wymogów formalno-prawnych, ponieważ z nową inicjatywą ustawodawczą może wyjść senacka komisja lub grupa, a nie - dwóch senatorów. Zaproponował, by odroczono posiedzenie do czasu wypracowania stanowiska przez zespół roboczy, na co komisje przystały.

Bierecki, współautor projektu i członek zespołu roboczego, apelował o przyspieszenie prac. - Od 19 maja 2013 r. (data wpłynięcia projektu) procedujemy nad zmianą, która dotyczy ludzi codziennie windykowanych przez komorników skarbowych. Codziennie odbiera się tysiącom ludzi chleb w Polsce. Każdy dzień zwłoki oznacza, że ileś ludzi nie kupi sobie chleba i leków - mówił. Podkreślił, że zgłoszony dokument nie stanowi odrębnego projektu, lecz poprawkę do projektu, nad którym komisje do tej pory pracowały.

Członek zespołu roboczego Stanisław Jurcewicz (PO) zaznaczył, że nie mógł się zgodzić na rozwiązania zaproponowane przez PiS. - Opinia biura prawnego mówi - w wielu punktach - w sposób zdecydowanie negatywny o propozycji - podkreślił. Zgodził się jednak, że problem zaległości w opłatach abonamentowych trzeba rozwiązać i zwrócił się do przewodniczącego komisji o koordynację prac zespołu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)