Trwa ładowanie...
d3ztraj

Aktywa netto TFI spadły w marcu o 0,3 proc., do 191,9 mld zł - IZFiA

09.04. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI spadły w marcu o 0,3 proc., do 191,9 mld zł. To pierwszy spadek aktywów od 21 miesięcy - wynika z raportu Izby Zarządzających...

Share
d3ztraj

09.04. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI spadły w marcu o 0,3 proc., do 191,9 mld zł. To pierwszy spadek aktywów od 21 miesięcy - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz OnlineAnaliz Online (Zobacz notowania spółki »)f.

"Po trwającym 21 miesięcy systematycznym wzroście wartości aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych, w marcu mieliśmy do czynienia z ich spadkiem. Na koniec miesiąca ich wartość wyniosła 191,9 mld zł, co oznacza, iż od końca lutego zmniejszyły się o 0,3 proc." - napisano w raporcie.

IZFiA i Analizy OnlineAnalizy Online podały, że kluczowy dla spadku aktywów w marcu okazał się ujemny wynik zarządzania, ponieważ ponad połowa funduszy zakończyła miesiąc z ujemną stopą zwrotu. Neutralny wpływ na ich poziom miał bilans sprzedaży.

Do spadku aktywów w marcu przyczyniło się pogorszenie koniunktury na krajowym rynku akcji, związane z konfliktem na Ukrainie. W marcu aktywa netto zgromadzone w funduszach akcyjnych zmalały o 5,9 proc. do 21,0894 mld zł. W przypadku funduszy mieszanych, majątek w nich zgromadzony zmniejszył się o 2,7 proc. do 21,1 mld zł na koniec marca.

d3ztraj

Z kolei liderem pod względem dynamiki wzrostów w marcu po raz kolejny były fundusze surowcowe, których aktywa wzrosły w minionym miesiącu 18,1 proc., do 321 mln zł.

Wysoką dynamikę aktywów odnotowały także fundusz absolutnej stopy zwrotu, których aktywa wzrosły o 7,6 proc. do 9,368 mld zł. Ponad 7 proc. wzrost aktywów zanotowały również fundusze ochrony kapitału.

Majątek zgromadzony w funduszach dłużnych wzrósł o 1,3 proc. do 44,235 mld zł. Fundusze te utrzymały najwyższy, 23,1-proc. udział w całości aktywów zgromadzonych we wszystkich funduszach.

Fundusze aktywów niepublicznych zanotowały w marcu nieznaczny, 0,2 proc. wzrost aktywów. Na koniec minionego miesiąca ten segment gromadził aktywa o wartości 37,090 mld zł i posiadał 19,3 proc. udział w całości aktywów.

O 2,6 proc. do 22,495 mld zł wzrosły w marcu również aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych, trzeciego najpopularniejszego segmentu.

W sumie od początku roku aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły o 3,0 mld zł, czyli o 1,6 proc.(PAP)

kuc/ ana/

d3ztraj

Podziel się opinią

Share
d3ztraj
d3ztraj