Trwa ładowanie...
d3ehqx7
d3ehqx7

Aktywa OFE spadły w maju o 4,8 mld zł do 232,9 mld zł - Analizy Online

05.06. Warszawa (PAP) - Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły w maju o 4,8 mld zł (spadek o 2 proc.) do poziomu 232,9 mld zł - podały w raporcie Analizy Online. Oznacza to...
Share
d3ehqx7

05.06. Warszawa (PAP) - Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły w maju o 4,8 mld zł (spadek o 2 proc.) do poziomu 232,9 mld zł - podały w raporcie Analizy Online. Oznacza to drugi z rzędu spadek w ujęciu miesięcznym.

Od początku roku wartość aktywów OFE wzrosła o 3,7 proc.

Jak podano w raporcie, głównym powodem dużego spadku aktywów OFE w maju, był ujemny wynik z zarządzania, który wyniósł minus 4,8 mld zł.

d3ehqx7

"Tak negatywny rezultat spowodowany był niekorzystną koniunkturą na GPW, gdzie wartość indeksu WIG 20 spadła o 6,4 proc. Nasza giełda, podobnie zresztą jak parkiety zagraniczne, źle zareagowała na pogarszające się problemy strefy euro. Szczególnie w kontekście coraz bardziej prawdopodobnego odejścia Grecji z unii walutowej" - napisano.

"Zarządzającym OFE sprzyjała natomiast sytuacja na rynku długu, gdzie już od sześciu miesięcy trwa nieprzerwany wzrost cen" - dodano.

Ponadto, w maju, na wielkość majątku zarządzanego przez fundusze emerytalne, niekorzystny wpływ miały ujemne rozliczenia sesji transferowych uczestników OFE. Jak podały Analizy Online, zeszłomiesięczna wartość tych rozliczeń była rekordowo niska i wyniosła zaledwie 233 mln zł - o 87 proc. mniej niż w trakcie lutowych transferów.

Pozytywny wpływ na wartość aktywów OFE miała z kolei pula środków przekazanych przez ZUS. Dzięki niej drugofilarowe środki powiększyły swą wartość o 0,3 mld zł.

W raporcie poinformowano, że w maju wszystkie otwarte fundusze emerytalne odnotowały spadek wartości aktywów. (PAP)

jow/ ana/

d3ehqx7

Podziel się opinią

Share
d3ehqx7
d3ehqx7