Trwa ładowanie...

Alert BIK bezpłatnie przez rok. Zobacz, jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości

Przejęcie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. Imię, nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL to informacje, które warto chronić. Biuro Informacji Kredytowej przygotowało w tym celu narzędzie Alert BIK.
Share
Alert BIK bezpłatnie przez rok. Zobacz, jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości
Źródło: Eastnews, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d1j4nc4

Z dowodem osobistym można podpisać umowę, zaciągnąć kredyt czy zarejestrować kartę SIM. Dokument daje dużo możliwości, pod warunkiem że nie wpadnie w niepowołane ręce. Przejęcie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. Imię, nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL to informacje, które warto chronić. Biuro Informacji Kredytowej przygotowało w tym celu specjalne narzędzie. Do 30 września można aktywować ochronę na rok za darmo.

Alert BIK działa jak sygnał ostrzegawczy. Za pośrednictwem e-maila lub SMS informuje zarejestrowanego klienta o każdym zapytaniu o jego historię kredytową. Jeśli użytkownik sam nie wystąpi w tym czasie o pożyczkę czy kredyt, otrzymana wiadomość będzie oznaczała, że ktoś próbuje wyłudzić pieniądze w jego imieniu.

W razie niebezpieczeństwa, narzędzie pozwala też zastrzec dowód osobisty poprzez jedno kliknięcie. Informacja w ciągu kilku minut trafia do ogólnokrajowego Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a także do wszystkich banków, operatorów komórkowych i Poczty Polskiej. Dzięki temu, osobie niepowołanej nie uda się wykorzystać czyjegoś dokumentu do zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

d1j4nc4

Jak aktywować ochronę Alert BIK?

Włączenie usługi nie powinno potrwać dłużej niż kilkanaście minut. W pierwszej kolejności należy założyć specjalne konto na stronie internetowej BIK. Aby skrócić proces rejestracji, warto przygotować wcześniej: numer PESEL, skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku bankowego. Ten ostatni element będzie potrzebny do identyfikacji użytkownika, który w tym celu dokona przelewu na kwotę 1 zł.

Następnie można aktywować Alert BIK. Przy wyborze usługi kolejny raz trzeba potwierdzić tożsamość. Tym razem można wybrać jedną z trzech form: skan dowodu osobistego, kwalifikowany podpis elektroniczny lub list polecony z potwierdzeniem odbioru. Usługa zostanie włączona bezpłatnie po wpisaniu kodu rabatowego. Z promocji można skorzystać do 30 września. Spóźnieni użytkownicy zapłacą 19 zł rocznie.

Na czym polega usługa?

Biuro Informacji Kredytowej przygotowało dwie wersje alertu. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla każdego i dotyczy powiadomień o nowych zapytaniach kredytowych, które odnoszą się do zarejestrowanego nazwiska. Przekazanie informacji do odbiorcy następuje zaraz po otrzymaniu zgłoszenia ze strony banku. Wraz z wiadomością powinny pojawić się wskazówki o dalszych krokach. Przy podejrzeniu wyłudzenia kredytu należy jak najszybciej skontaktować się BIK.

d1j4nc4

Druga opcja może się przydać osobom, które spłacają lub poręczają kredyt. Dzięki wiadomości SMS lub e-mail dowiedzą się o nieterminowej spłacie zobowiązania. W praktyce może to mieć wpływ na pogorszenie historii kredytowej. Warto więc zadbać o szybki przepływ informacji. Jeśli użytkownik nie ma żadnych zaległości, powinien od razu skontaktować się z instytucją finansową, której nazwę znajdzie w ostrzeżeniu.

W ciągu kilku ostatnich dni ponad 10 tys. osób zgłosiło się do instytucji po możliwość skorzystania z usługi. Ze względu na obciążenia systemu spowodowane dużym zainteresowaniem użytkowników mogą zdarzyć się problemy z logowaniem do konta.

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d1j4nc4

Podziel się opinią

Share
d1j4nc4
d1j4nc4