Trwa ładowanie...

Alert BIK bezpłatnie przez rok. Zobacz, jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości

Przejęcie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. Imię, nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL to informacje, które warto chronić. Biuro Informacji Kredytowej przygotowało w tym celu narzędzie Alert BIK.

Alert BIK bezpłatnie przez rok. Zobacz, jak uchronić się przed kradzieżą tożsamościŹródło: Eastnews, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d3j6fua
d3j6fua

Z dowodem osobistym można podpisać umowę, zaciągnąć kredyt czy zarejestrować kartę SIM. Dokument daje dużo możliwości, pod warunkiem że nie wpadnie w niepowołane ręce. Przejęcie danych osobowych może prowadzić do kradzieży tożsamości. Imię, nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu i PESEL to informacje, które warto chronić. Biuro Informacji Kredytowej przygotowało w tym celu specjalne narzędzie. Do 30 września można aktywować ochronę na rok za darmo.

Alert BIK działa jak sygnał ostrzegawczy. Za pośrednictwem e-maila lub SMS informuje zarejestrowanego klienta o każdym zapytaniu o jego historię kredytową. Jeśli użytkownik sam nie wystąpi w tym czasie o pożyczkę czy kredyt, otrzymana wiadomość będzie oznaczała, że ktoś próbuje wyłudzić pieniądze w jego imieniu.

W razie niebezpieczeństwa, narzędzie pozwala też zastrzec dowód osobisty poprzez jedno kliknięcie. Informacja w ciągu kilku minut trafia do ogólnokrajowego Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, a także do wszystkich banków, operatorów komórkowych i Poczty Polskiej. Dzięki temu, osobie niepowołanej nie uda się wykorzystać czyjegoś dokumentu do zaciągnięcia zobowiązań finansowych.

Jak aktywować ochronę Alert BIK?

Włączenie usługi nie powinno potrwać dłużej niż kilkanaście minut. W pierwszej kolejności należy założyć specjalne konto na stronie internetowej BIK. Aby skrócić proces rejestracji, warto przygotować wcześniej: numer PESEL, skan lub zdjęcie dowodu osobistego oraz numer rachunku bankowego. Ten ostatni element będzie potrzebny do identyfikacji użytkownika, który w tym celu dokona przelewu na kwotę 1 zł.

d3j6fua

Następnie można aktywować Alert BIK. Przy wyborze usługi kolejny raz trzeba potwierdzić tożsamość. Tym razem można wybrać jedną z trzech form: skan dowodu osobistego, kwalifikowany podpis elektroniczny lub list polecony z potwierdzeniem odbioru. Usługa zostanie włączona bezpłatnie po wpisaniu kodu rabatowego. Z promocji można skorzystać do 30 września. Spóźnieni użytkownicy zapłacą 19 zł rocznie.

Na czym polega usługa?

Biuro Informacji Kredytowej przygotowało dwie wersje alertu. Pierwsza z nich jest przeznaczona dla każdego i dotyczy powiadomień o nowych zapytaniach kredytowych, które odnoszą się do zarejestrowanego nazwiska. Przekazanie informacji do odbiorcy następuje zaraz po otrzymaniu zgłoszenia ze strony banku. Wraz z wiadomością powinny pojawić się wskazówki o dalszych krokach. Przy podejrzeniu wyłudzenia kredytu należy jak najszybciej skontaktować się BIK.

Druga opcja może się przydać osobom, które spłacają lub poręczają kredyt. Dzięki wiadomości SMS lub e-mail dowiedzą się o nieterminowej spłacie zobowiązania. W praktyce może to mieć wpływ na pogorszenie historii kredytowej. Warto więc zadbać o szybki przepływ informacji. Jeśli użytkownik nie ma żadnych zaległości, powinien od razu skontaktować się z instytucją finansową, której nazwę znajdzie w ostrzeżeniu.

W ciągu kilku ostatnich dni ponad 10 tys. osób zgłosiło się do instytucji po możliwość skorzystania z usługi. Ze względu na obciążenia systemu spowodowane dużym zainteresowaniem użytkowników mogą zdarzyć się problemy z logowaniem do konta.

d3j6fua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j6fua