Ameryka zadłużona po uszy. A co będzie w listopadzie?!
Państwowy dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył 16 bilionów dolarów - podały w środę amerykańskie media. To poniżej dopuszczalnego obecnie limitu 16,4 bln USD, jednak zadłużenie może osiągnąć ten poziom podczas wyborów prezydenckich w listopadzie.
Państwowy dług publiczny Stanów Zjednoczonych przekroczył 16 bilionów dolarów - podały amerykańskie media. To poniżej dopuszczalnego obecnie limitu 16,4 bln USD, jednak zadłużenie może osiągnąć ten poziom podczas wyborów prezydenckich w listopadzie.
Dane podała stacja ABC, powołując się na informacje ministerstwa finansów USA, które opublikowano z końcem sierpnia. Według ABC materiały zawierające wyliczenia na temat długu publicznego USA zamieszczono na stronie internetowej resortu w miejscu "nierzucającym się w oczy".
Rekordowo wysoki dług publiczny USA w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 51 tys. dolarów.
Jeszcze w końcu lipca amerykańskie zadłużenie publiczne wynosiło 15,8 bln USD; pod koniec 2011 roku było to 15,2 bln.
Obecnie maksymalny pułap zadłużenia rządu USA wynosi 16,4 bln dolarów. Został on podwyższony o 2,1 bln USD na początku sierpnia 2011 roku decyzją Kongresu, którą poprzedził długotrwały spór między Republikanami a Demokratami.
Osiągnięte niemal w ostatniej chwili porozumienie odsunęło od USA groźbę kryzysu niewypłacalności. Komentatorzy wskazywali jednak, że jest to rozwiązanie doraźne, ponieważ nie rozwiązywało długofalowych problemów finansów publicznych USA, m.in. rosnącego deficytu budżetowego i długu.
Z zaprezentowanych w środę danych wynika jednak, że dopuszczalny obecnie limit długu publicznego 16,4 bln dolarów zostanie osiągnięty już w listopadzie, na który przypadają wybory prezydenckie, co niemal gwarantuje kolejny spór w Kongresie - zauważa agencja dpa. (PAP)