Trwa ładowanie...
oprac. Łukasz Pałka
28-05-2017 15:33

Arcybiskup apeluje o pomoc frankowiczom i wolne niedziele w handlu

O pomoc frankowiczom i wolne od pracy niedziele zaapelował metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny podczas niedzielnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich. Podkreślił, że obydwa te problemy dotyczą rodziny.

Arcybiskup apeluje o pomoc frankowiczom i wolne niedziele w handluŹródło: East News, fot: Tomasz Kawka
drue4tr

Z rodziną - jak wskazał w homilii abp Kupny - wiąże się też problem tzw. frankowiczów. Podkreślił, że jako przewodniczący Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski otrzymuje wiele listów od osób, które przed laty wzięły kredyty we frankach i teraz mają bardzo poważne kłopoty. Hierarcha przyznał, że to problem bardzo skomplikowany, zarówno pod względem społecznym, jak i prawnym.

- Kościół nie ma możliwości ani kompetencji, aby rozwiązać ten nabrzmiały problem, ale ponieważ w ostatecznym rozrachunku rzecz dotyczy nie tylko ekonomii, ale człowieka, rodziny, dlatego prosimy o bardzo zdecydowane działania na rzecz tych wszystkich, którzy sami nie potrafią sobie pomóc i utracili już nadzieję - podkreślił i zaapelował o wstrzymanie licytacji komorniczych do czasu systemowego rozwiązania tej sprawy.

Dodał również, że w dalszym ciągu rodziny czekają na wolne niedziele. - Wolna od pracy niedziela nie jest tylko problemem pracownika, ale także rodziny, która chce ten dzień spędzić ze sobą; to jest problem dzieci, które czekają na mamę; męża, który chce ten jeden dzień w tygodniu być ze swoją żoną - podkreślił.

drue4tr

Abp Kupny przekonywał, że wolne niedziele służą budowaniu więzi rodzinnych, międzypokoleniowych i sąsiedzkich. Dzisiaj wiele osób nie ma na to czasu ani siły - dodał. Podczas piekarskiej pielgrzymki o ograniczenie handlu w niedzielę apelował także abp Wiktor Skworc.

Część homilii arcybiskup poświęcił problemom górnictwa, które od pokoleń jest symbolem Górnego Śląska. Zaznaczył, że branża ta, "nie zamyka się sama w sobie" i nie ma funkcjonować sama dla siebie - generuje miejsca pracy w innych branżach i gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju. "Ważne jest, by mówiąc dzisiaj o górnictwie, patrzeć szerzej, dalej" - wskazał.

Abp Skworc, który witając pielgrzymów także apelował o ograniczenie handlu w niedzielę podkreślił, że żaden system wyzyskujący człowieka nie przyniesie prawdziwego sukcesu. Jak zawsze podczas piekarskiej pielgrzymki hierarcha poruszył ważne problemy społeczne. Poza wolną niedzielą były to: ekologia, trzeźwość i utworzenie metropolii w woj. śląskim.

drue4tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drue4tr