Trwa ładowanie...

ASF. Porozumienie Francji i Chin szansą dla polskich rolników

Jak donosi Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, władze Francji są blisko uznania przez Chiny regionalizacji ASF w tym kraju. Po ewentualnym sukcesie Francji, następna w kolejce może być Polska.

ASF. Porozumienie Francji i Chin szansą dla polskich rolnikówŹródło: iStock.com
d1lh0qc
d1lh0qc

ASF. Porozumienie Francji i Chin szansą dla polskich rolników

Francja jest bardzo blisko porozumienia z Chinami w kwestii akceptacji przez ten kraj tzw. europejskich stref ASF. W razie powodzenia przedsięwzięcia, ewentualne wystąpienie choroby na terenie Francji, strona chińska nadal prowadziłaby zakup mięsa ze stref kraju wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Działanie to z założenia polega na zabezpieczeniu europejskiego rynku wieprzowiny przed ewentualnym wystąpieniem wirusa ASF u któregoś z wiodących producentów. Wcześniejsze rozmowy na temat uznania regionalizacji prowadziły Niemcy, wówczas nie zakończyły się one jednak porozumieniem.

Oglądaj: ASF. Rosja sprzedaje wieprzowinę Chinom. Polska nie może. "To układanki polityczne"

Biorąc pod uwagę olbrzymie braki wieprzowiny na rynku chińskim, możliwe jest że tym razem negocjacje odniosą sukces.

d1lh0qc

ASF. Porozumienie Francji i Chin szansą dla polskich rolników

Na rynku Państwa Środka deficyt wieprzowiny wynosi 10 mln ton rocznie. Dlatego właśnie kraj ten łagodniej podchodzi do możliwości zaakceptowania unijnych stref ASF. W ostatnim czasie notowania żywca wieprzowego w Chinach wzrosły - w przeliczeniu na polską walutę - około 18 złotych za kilogram.

Ewentualny sukces Francji może wpłynąć pozytywnie na uznanie regionalizacji w przypadku innych unijnych producentów – w tym Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lh0qc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh0qc