Trwa ładowanie...

Austria forsuje plan obniżki zasiłku rodzinnego na dzieci

Władze Austrii uczyniły kolejny krok w kierunku obniżenia zasiłku na dzieci (Kindergeld) wypłacanego pracującym w tym kraju obywatelom UE. Planujący podobne rozwiązania Niemcy śledzą z uwagą działania władz w Wiedniu.

Share
Austria forsuje plan obniżki zasiłku rodzinnego na dzieci
Źródło: Shutterstock.com
d1s07lg

Jak podał w sobotę niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, rząd Austrii przyjął w tym tygodniu projekt ustawy obniżającej zasiłek rodzinny (Kindergeld) wypłacany pracującym tam obywatelom UE.

Opracowany przez koalicjantów – Austriacką Partię Ludową (OeFP) i Wolnościową Partię Austrii (FPOe) projekt przewiduje dopasowanie od przyszłego roku wysokości świadczeń do kosztów utrzymania w kraju, w którym przebywa dziecko, jeśli nie mieszka z rodzicami w Austrii.

Austriackie świadczenia dla austriackich dzieci

Z danych rządu w Wiedniu wynika, że świadczenia w pełnej wysokości otrzymuje obecnie 132 tys. dzieci mieszkających poza Austrią. Austriacka minister rodziny Juliane Bogner-Strauss powiedziała, że zmiana przepisów pozwoliłaby na zaoszczędzenie 100 mln euro rocznie, które mogłyby zostać przeznaczone na pomoc dla dzieci austriackich.

d1s07lg

Władze austriackie wypłacają rodzicom na każde dziecko od urodzenia do ukończenia 3 lat 114 euro miesięcznie. Świadczenie wzrasta wraz z wiekiem dziecka do 165,1 euro.

Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

Budapeszt protestuje

Przeciwko planowanym cięciom świadczeń zaprotestował rząd węgierski. Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto nazwał decyzję rządu Austrii „niegodziwą” i „sprzeczną z prawem europejskim”. Szacuje się, że z tych świadczeń korzysta obecnie około 30 tys. węgierskich rodzin.

Obniżka „Kindergeld” nie jest jedynym posunięciem oszczędnościowym władz Austrii. Władze krajów związkowych podejmują decyzje o obniżeniu świadczeń socjalnych dla osób ubiegających się o azyl. Austria należy do krajów, które sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej zwiększenia od 2021 roku budżetu Unii Europejskiej.

d1s07lg

Niemcy też chcą ciąć zasiłki

Rząd Niemiec zapowiedział w kwietniu zeszłego roku, że będzie dążył do wprowadzenia „indeksacji” zasiłków rodzinnych w zależności od kraju, w którym przebywają dzieci. Ze względu na zastrzeżenia Komisji Europejskiej Berlin wstrzymał na razie prace legislacyjne.

Rzecznik niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza powiedział „FAZ”, że rząd będzie kontynuował rozmowy z Brukselą i partnerami z UE w celu przekonania ich do proponowanego przez Niemcy rozwiązania. Za szybkim działaniem opowiadają się władze Bawarii. Premier tego landu Markus Soeder zapowiedział podjęcie inicjatywy ustawodawczej przez Bundesrat, czyli izbę parlamentu będącą przedstawicielstwem krajów związkowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem cudzoziemcy z krajów UE pracujący w Niemczech mają na czas swojego pobytu prawo do zasiłku w pełnej wysokości (ok. 200 euro), nawet jeżeli dzieci mieszkają w innym kraju.

Jak informował wcześniej niemiecki rząd, Federalna Agencja Pracy wypłaciła w 2017 roku około 343 mln euro zasiłku rodzinnego na zagraniczne konta (prawie dziesięciokrotnie więcej niż w 2010 r.). Odbiorcami są głównie dzieci w Polsce (ok. 103 tys.), Rumunii i Chorwacji (po 17 tys.), Czechach i Francji (po 16 tys.).

d1s07lg

Jacek Lepiarz, Berlin

d1s07lg

Podziel się opinią

Share
d1s07lg
d1s07lg