Autostrada A1 za darmo. Od poniedziałku przejazdy są bezpłatne
Autostrada A1 bezpłatna dla samochodów osobowych oraz motocykli. Nie trzeba płacić od poniedziałku, od godziny 12. Ministerstwo Infrastruktury potwierdza, że zerowe opłaty obejmują całą trasę o długości 567 km, od przejścia granicznego w Gorzyczkach aż do Trójmiasta.
04.09.2023 | aktual.: 04.09.2023 16:31
Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy politykę uwalniania autostrad od opłat za przejazd samochodami osobowymi i motocyklami. Odcinki państwowe są już bezpłatne, wprowadziliśmy wakacyjne zwolnienie za przejazd A1 na trasie Gdańsk – Toruń, a rząd przyjął w ostatnich dniach uchwałę o zwolnieniu tego odcinka z opłat także po 4 września 2023 r. Wielką zmianą na lepsze jest to, że opłaty nie będą pobierane we wszystkie dni tygodnia - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zgodnie z informacjami Ministerstwa Infrastruktury, bezpłatny przejazd na odcinku koncesyjnym Gdańsk – Toruń zaczyna obowiązywać od 4 września 2023 r. od godziny 12 i będzie dostępny przez wszystkie dni tygodnia dla samochodów osobowych o dwóch osiach oraz motocykli. Wyjątki dotyczą pojazdów o dwóch osiach z kołem bliźniaczym oraz tych z przyczepami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba będzie pobrać "bilet zerowy"
Ministerstwo wyjaśniło również, jak będzie wyglądał proces przejazdu.
"Prawo do uzyskania bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać na podstawie tzw. biletu zerowego. Przy wjeździe na autostradę trzeba będzie pobrać bilet, a następnie wręczyć go inkasentowi na zjeździe. Kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd" - czytamy w komunikacie resortu.
Z kolei kierowcy zarejestrowani w systemie AmberGO, który pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych bez konieczności pobrania biletu, będą podjeżdżać pod szlaban na zjeździe i po zapaleniu się zielonej lampki będą kontynuować dalszą podróż bez naliczenia opłaty za przejazd.
Długoterminowe cele i korzyści
Bezpłatny przejazd ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz mobilności użytkowników dróg w Polsce. Dodatkowe korzyści, jak podkreślono, to oszczędności dla kierowców.
"Zniesienie opłat za przejazd aut osobowych i motocykli autostradami spowodowało przeniesienie na nie części ruchu z dróg alternatywnych. Już teraz przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa na drogach położonych w okolicach autostrad, które były wybierane przez kierowców ze względu na opłaty autostradowe" - wskazuje ministerstwo.