Awantura w Niemczech. Z półek sklepów zniknęły popularne słodycze

Produkty koncernu Mondelez znikają ze sklepowych półek w Niemczech
Produkty koncernu Mondelez znikają ze sklepowych półek w Niemczech
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK

08.05.2024 15:24

Ze sklepowych półek w Niemczech znikają produkty koncernu Mondelez pod markami Oreo, Alpen Gold czy Milka. Powód? Zbyt wysokie podwyżki cen proponowane przez producentów.

"Rzeczpospolita" informuje, że koncern Mondelez wstrzymał dostarczanie swoich produktów m.in. marek Oreo, Milka, BelVita czy AlpenGold do drugiej co do wielkości sieci supermarketów w Niemczech - REWE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zdaniem serwisu "Retail Detail", który powołuje się na branżowe informacje, producent słodyczy Mondelez chce podnieść ceny swoich produktów, ale sieć handlowa REWE nie zgadza się na to. W związku z tym amerykański koncern miał wstrzymać dostawy do sklepów tej sieci.

Franczyzobiorcy REWE nie są zadowoleni z braku towaru w sklepach, ponieważ osłabia to ich pozycję na rynku. Natomiast celem koncernu Mondelez jest wywarcie presji na firmie REWE dotyczącej podwyżki cen produktów.

Czekolada będzie jeszcze droższa

Podwyżki cen są efektem utrzymujących się od miesięcy rekordowo wysokich cen kakao na światowych rynkach. Jak pisaliśmy w WP Finanse, powodem dramatycznego wzrostu cen jest nieurodzaj na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie. Kraje te odpowiadają za dwie trzecie światowej podaży ziaren kakaowych. W tym sezonie zbiory znacznie spadły z powodu upałów, susz, gwałtownych burz oraz chorób drzew, które niszczą plantacje.

Większość ziaren kakaowych produkowana jest w Afryce, skąd są one eksportowane i przerabiane, głównie w krajach rozwiniętych. Rolnicy w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej skarżą się, że pieniądze ze sprzedaży ziarna nie wystarczają na inwestycje i sadzenie nowych drzew, a stare dają mniejsze plony i są bardziej podatne na choroby.

Jak prognozują eksperci, cena kakao na rynku do końca roku przekroczy 12-13 tys. dolarów za tonę, a może zbliżyć się nawet do 15 tys. dolarów.

Źródło artykułu:WP Finanse
słodyczemondelezmilka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także