Azerscy weterani zwalczają polskie słodycze. "Polacy okazują wrogość Azerbejdżanowi"
Raffaello, pralinki produkowane w Polsce, nie podobają się w Azerbejdżanie. Dlaczego? Powodem niechęci jest umieszczona na opakowaniu informacji w języku największego wroga Azerów.
Raffaello, pralinki produkowane w Polsce, nie podobają się w Azerbejdżanie. Dlaczego? Powodem niechęci do nich jest umieszczona na opakowaniu informacja w języku największego wroga Azerów. Lokalne media zarzucają Polakom nastawienie antyislamskie i wzywają do bojkotu słodyczy.
Produkowane w Polsce - przez miejscowy oddział pochodzącej z Włoch Grupy Ferrero - pralinki Raffaello niespodziewanie stały się przyczyną gniewu azerskich weteranów wojny o Górny Karabach. To zamieszkałe głównie przez Ormian terytorium, o które spierają się Azerbejdżan i Armenia.
Na internetowych stronach, na których wyrażane są poglądy azerskich weteranów wojny z początku lat 90., przewijają się wrogie zdania kierowane pod adresem włoskiej firmy, której mylnie przypisuje się polskie pochodzenie.
- Nikt nie powinien się niczego spodziewać od Polaków, którzy są wrodzy Nam i Naszemu językowi - napisał autor jednego z artykułów, poświęconych problemowi z produkowanymi w naszym kraju słodyczami.
Kością niezgody jest fakt, że wytwarzane na rynek kaukaski Raffaello mają napisy w językach: gruzińskim, ormiańskim i azerskim. Dla Azerów to obraza, gdyż Armenia od dawna jest głównym wrogiem Azerbejdżanu, a konflikt o ormiańską enklawę - Górny Karabach - trwa od wielu lat.
- To oznacza (napisy na opakowaniach - przyp. WP), że szefowie polskiej firmy, producenci Ferrero, admirują chrześcijan i nienawidzą Turków. W ten sposób okazują swoją wrogość Azerbejdżanowi. Czemu mamy wydawać pieniądze, by wzbogacać Polaków, którzy popierają Armenię? - pyta autor tekstu wzywającego do bojkotu Raffaello.
Pralinki te określane są również jako "antyislamskie", a autor tekstu sugeruje, że skoro polscy producenci tak bardzo nienawidzą Azerów i islamu, to któregoś dnia mogą posunąć się do wstrzykiwania trujących substancji w Raffaello.
Ostrze agresji uderza nie tylko w funkcjonujący w naszym kraju oddział Grupy Ferrero, ale także azerscy przedsiębiorcy, sprowadzający te słodycze, spotykają się z ostrą krytyką za wspieranie Polaków i Ormian.
Firma Ferrero powstała w latach 40. XX wieku. W Polsce obecna jest od początku lat 90. zeszłego stulecia. Grupa Ferrero znana jest z takich wyrobów, jak: Nutella, Kinder Niespodzianka czy Raffaello.