Trwa ładowanie...

Azja-Pacyfik - tam będą zatrudniać

Analizując globalne wyniki badania Manpower widzimy, że najsilniejsze tendencje do zatrudniania w II kwartale 2011 r. występują w regionie Azja-Pacyfik, natomiast w krajach Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej prognozy są dużo bardziej umiarkowane.

Share
Azja-Pacyfik - tam będą zatrudniać
Źródło: thinkstock
d23v4t8

„Wyniki dla II kwartału pokazują dwa różne scenariusze wychodzenia z recesji. Z jednej strony trwa dynamiczny rozwój rynków wschodzących, a tamtejsi pracodawcy muszą mierzyć się z niedoborem talentów. Z drugiej strony, w krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia obserwujemy lekką poprawę tempa zatrudnienia, ale nie jest to jeszcze powrót do sytuacji sprzed recesji. Spodziewamy się, że ten nierówny, wielotorowy proces poprawy koniunktury utrzyma się w 2011 r.” zauważa Jeffrey A. Joerres, Prezes Manpower Inc.

Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia największe plany zatrudnienia w II kwartale 2011 r. deklarują pracodawcy z krajów dynamicznie rozwijających się, jak Indie, Brazylia oraz Turcja, co stawia je na globalnym rynku pracy daleko przed bardziej dojrzałymi gospodarkami. Prognoza w Indiach osiąga najwyższą wartość od czasu, gdy badanie jest prowadzone w tym kraju, tj. od III kwartału 2005 r. Inny trend obserwujemy w krajach zachodnich, np. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Francji, gdzie pracodawcy, mimo ogólnego optymizmu są bardziej powściągliwi, a ich prognozy oddają zróżnicowane tempo wychodzenia krajów z recesji gospodarczej. Perspektywy zatrudnienia uległy poprawie w ujęciu kwartalnym w 18 krajach, a w porównaniu do ubiegłego roku poprawa widoczna jest w 25 krajach.

d23v4t8

Podobnie jak w I kwartale tego roku perspektywy zatrudnienia w 21 krajach z regionu EMEA pozostają umiarkowane, jednak wyniki dla nadchodzącego kwartału wskazują na stabilizację rynku pracy w regionie. Pracodawcy w 15 krajach przewidują podobny lub lepszy klimat dla zatrudnienia w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2011 r., natomiast w ujęciu rocznym prognozy umacniają się w 11 krajach. Zauważalny jest wzrost tendencji do zatrudniania wśród pracodawców w Europie Środkowo-Wschodniej.

Stabilizację rynku pracy widać w Niemczech, gdzie od czterech kwartałów prognoza utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie, wskazując na umiarkowany optymizm niemieckich pracodawców. Zdecydowane nasilenie intencji do zatrudniania obserwujemy w Belgii, gdzie prognoza jest najwyższa od prawie pięciu lat. Największą ostrożność zarówno w regionie jak i w ujęciu globalnym wykazują pracodawcy z Grecji, Hiszpanii, Irlandii oraz Włoch.

Na podstawie: Manpower Polska

d23v4t8

Podziel się opinią

Share
d23v4t8
d23v4t8