Badacze po raz pierwszy obchodzą swoje święto. Datę Dnia Nauki Polskiej wybrano nieprzypadkowo
Niech przy pierwszym Dniu Nauki Polskiej naukowcy mają czas i pieniądze na badania, profesorowie – zdrowie i cierpliwość do studentów, a studenci – przekonanie, że warto się uczyć. Data przypadającego dziś święta nie jest przypadkowa: to dzień urodzin Mikołaja Kopernika.
- Z okazji Święta Nauki Polskiej pewnie życzylibyśmy sobie lepszego doceniania nas przez państwo. I mniej biurokracji – powiedziała w rozmowie z RMF FM profesor Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca działającej przy Polskiej Akademii Nauk Rady Języka Polskiego.
Okazją do życzeń jest przypadający po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Inicjatywa uczczenia ludzi nauki wyszła od grupy posłów PiS, którzy przekonywali w uzasadnieniu, że taki dzień "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Wybór daty nie jest przypadkowy: 19 lutego 1473 r. urodził się Mikołaj Kopernik.
A wracając do życzeń prof. Kłosińskiej:
- Może biurokrację zostawilibyśmy biurokratom i urzędnikom, a naukowcy niech zajmują się nauką. I oczywiście nie ukrywam, że dobrze byłoby, żeby się z naszym zdaniem bardziej liczyli decydenci i władza. Pewnie życzylibyśmy sobie lepszego doceniania nas przez państwo, nie tylko finansowego. Nie tylko z okazji tego Dnia, ale przez cały rok, może dzisiejsze święto to dobry moment, aby o tym zacząć rozmawiać – dodała.
Dla kogo wszystkie te życzenia? W Polsce mamy 81,5 tysięcy badaczy, którzy pracują w 645 placówkach. Poza tym w naszym kraju uczy się ok. 1,2 miliona studentów i 39 tysięcy doktorantów.
A jak wyglądać będą obchody? Serwis gazeta.pl informuje, że najważniejsze uroczystości odbędą się w Toruniu. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczy dziś naukowcom nagrody za całokształt dorobku, a także za osiągnięcia w działalności badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej. Uczestnicy uroczystości obejrzą też widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery", opowiadające o polskich matematykach z tzw. Szkoły Lwowskiej.
Obejrzyj: Jaki kredyt może wziąć mikroprzedsiębiorca?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl