Bank BAML: Utrata Krymu miałaby ograniczony wpływ na gospodarkę Ukrainy

Separacja Krymu od Ukrainy miałaby ograniczone skutki dla gospodarki kraju. Krym jest zacofanym regionem - wnosi 3 proc. do ukraińskiego PKB, a 50 proc. jego budżetu stanowią subsydia z Kijowa - wskazuje Bank of America Merrill Lynch w piątkowym komentarzu.

Bank BAML: Utrata Krymu miałaby ograniczony wpływ na gospodarkę Ukrainy
Źródło zdjęć: © AFP | Alexander KHUDOTEPLY

Krym wnosi do ukraińskiej gospodarki mniej niż 5 mld USD, co przekłada się na ok. 2,3 tys. USD na głowę mieszkańca półwyspu, stanowi to 2/3 ukraińskiej średniej i ok. 20 proc. średniej rosyjskiej. Spis ludności z 2001 r. wykazał, że 77 proc. mieszkańców za macierzysty język uznaje rosyjski, 11,4 proc. tatarski, a 10,1 proc. ukraiński.

Regionalne władze oceniają, że rozwój infrastruktury wymaga inwestycji na 3 mld USD. Rosja zaplanowała inwestycje na 1,2 mld USD. Jedną z nich ma być most nad cieśniną Kercz. Krym uzależniony jest od Ukrainy, jeśli chodzi o dostawy wody i elektryczności - wylicza BAML.

Według banku zanosi się na to, że "Rosja zatrzyma Krym, ale nie będzie forsować decyzji uznających go za część Rosji". Bank nie spodziewa się też "poważnych" jak je nazywa sankcji ze strony UE i USA przeciw Rosji, mając na myśli sankcje ekonomiczne. Twierdzi też, że sankcje, jakie by nie były, nie skłonią Rosji do zmiany kursu a niektóre z nich zaszkodziłyby Europie.

"Krym może być dla Rosji potencjalną kartą przetargową w szerszych rokowaniach ws. przyszłości Ukrainy, a także elementem przyszłej odpowiedzi na ewentualne ekonomiczne sankcje Zachodu" - napisali analitycy w piątkowym komentarzu.

Bank spodziewa się, że MFW nie będzie domagał się restrukturyzacji ukraińskiego długu przed przyznaniem Kijowowi pomocy, ponieważ UE wolałaby uniknąć takiej perspektywy. Wskazuje, iż wierzycielom zachodnim i Rosji trudno byłoby wytłumaczyć, dlaczego Ukraina jest niewypłacalna, skoro intencją UE i MFW jest postawienie jej na nogi. Własne badania BAML wykazały, że dług Ukrainy da się opanować w dłuższym okresie.

Analitycy szacują, że w latach 2014-16 ukraiński sektor bankowy wymagał będzie dokapitalizowania na sumę 3-10 mld USD, ale nie przewiduje, by miało to większy wpływ na budżet, ponieważ zadanie to weźmie na siebie kapitał prywatny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)