Trwa ładowanie...
dofinansowanie
22-01-2009 10:20

Bank KBC dokapitalizowany 2 mld euro

Belgijski bank KBC, właściciel m.in. Kredyt
Banku i towarzystwa ubezpieczeniowego Warta, będzie
dokapitalizowany kwotą 2 mld euro przez rząd regionu Flandrii
(północna Belgia) - podał w czwartek bank w komunikacie.

Bank KBC dokapitalizowany 2 mld euroŹródło: AFP
d29rxx8
d29rxx8

Zastrzyk gotówki ma uchronić bank, którego akcje straciły niemal dwie trzecie wartości od zeszłego tygodnia, przed dalszymi kłopotami, które mogły doprowadzić do jego przejęcia przez inną instytucję finansową.

Operacja oznacza, że rząd Flandrii przejmie część udziałów w KBC, nie zyskując jednak prawa głosu. Ma ona zostać sfinalizowana do końca pierwszego kwartału br.

W razie dalszych kłopotów, flamandzki rząd oddał "do dyspozycji" KBC dalsze 1,5 mld euro.

Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, w zamian za pomoc bank będzie musiał prowadzić aktywną politykę kredytów dla przedsiębiorstw - które w dobie recesji pilnie potrzebują finansowania.

d29rxx8

To już druga operacja dokapitalizowania KBC, który popadł w kłopoty na skutek światowego kryzysu bankowego. W październiku bank dostał już pomoc od rządu belgijskiego w wysokości 3,5 mld euro; rząd pomógł wówczas także innym czołowym instytucjom finansowym na rynku belgijskim: Fortisowi i Dexii.

Także w USA, Niemczech i Francji konieczne było ostatnio wsparcie instytucji finansowych drugą - od jesieni - transzą pomocy.

Brukselska giełda pozytywnie zareagowała w czwartek rano na decyzję flamandzkich władz i akcje KBC poszły w górę.

W trzecim kwartale 2008 roku KBC, bardzo aktywny w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, stracił w wyniku kryzysu finansowego ok. 1,1 mld euro na papierach wartościowych opartych na długu (CDO); strata w czwartym kwartale szacowana jest na 900 mln. KBC posiada ich portfel wartości 9,5 mld euro. Bezpośrednim powodem spadku akcji banku było obniżenie ratingu tych instrumentów przez agencję Moody's.

Ogłoszenie zeszłorocznych wyników finansowych KBC zapowiadane jest na 12 lutego. W zależności od tych wyników i sytuacji na światowych rynkach finansowych, bank nie wyklucza poszukiwania różnych sposobów zwiększenia swojego kapitału.

Michał Kot

d29rxx8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29rxx8