Trwa ładowanie...
d8vzu4g
środowisko
30-10-2009 16:35

Bank Światowy: trzeba działać wspólnie dla ochrony klimatu

Zmiany klimatyczne są bezpośrednim zagrożeniem dla światowego rozwoju. Przeciwdziałając im kraje świata muszą działać razem i inaczej niż dotychczas; nie można tego odkładać na później - przekonuje Bank Światowy. Do 2030 r. na ten cel potrzebne jest nawet 75-100 mld dolarów. BŚ udzieli krajom pożyczek na przedsięwzięcia na rzecz ochrony klimatu.

d8vzu4g
d8vzu4g

W piątek w Warszawie zaprezentowano raport Banku o zmianach klimatu na świecie. Marianne Fay z Banku Światowego tłumaczyła, że możliwe jest postępowanie w sposób "mądry klimatycznie" i budowanie "czystszych" dla klimatu ścieżek rozwoju gospodarczego.

Fay podkreślała, że nie można odkładać działań dotyczących klimatu na przyszłość, ponieważ to, co emitujemy do atmosfery, kumuluje się w niej. - Jeśli zaczniemy działać dopiero wtedy, gdy namacalnie odczujemy zmiany klimatu, będzie za późno - nie zatrzymamy ich. Temperatura wzrasta szybciej, niż się spodziewaliśmy - mówiła ekspertka.

Bank Światowy uważa, że tylko wspólne działanie wszystkich krajów powstrzyma zmiany klimatu. - Wszystkie kraje - bogate i rozwijające się - muszą uczestniczyć w tych działaniach, bo osobno nie będziemy mogli zrealizować celu - apelowała Fay. - Musimy również działać inaczej niż dotychczas, bo to, co robimy, jest nieskuteczne - dodała.

Według Fay 70-100 mld dolarów powinno zostać przeznaczonych do 2030 r. na całym świecie na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dodatkowe ok. 140-175 mld dol. będzie potrzebne na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się - podała Fay. W ocenie banku takie środki są realne do uzyskania w skali świata, bo stanowią zaledwie drobną cześć światowych zasobów finansowych.

d8vzu4g

Bank Światowy będzie udzielać krajom pożyczek na przedsięwzięcia na rzecz ochrony klimatu - deklarował dyrektor Banku na Polskę i kraje bałtyckie Thomas Laursen. Przypomniał, że w Polsce Bank wspiera m.in. program popowodziowy na Odrze, termomodernizację budynków - szkół i szpitali oraz projekty alternatywnego wytwarzania energii. BŚ współpracuje też z Polską w sprawie sprzedaży polskich nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla - dodał.

- Gdyby istniało zainteresowanie, Bank Światowy mógłby mieć większy wkład w przedsięwzięcia dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, czy wychwytywania dwutlenku węgla - deklarował Laursen.

Według danych Banku za 64 proc. emisji CO2 na świecie odpowiadają kraje rozwinięte, a za pozostałe 36 proc. - kraje rozwijające się. Tymczasem koszty szkód wynikających ze zmian klimatu w 20 proc. dotkną kraje bogate, a w 80 - rozwijające się - wynika z raportu BŚ.

d8vzu4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8vzu4g