Trwa ładowanie...

Banki nie rozliczają cashbacku. Jeszcze

Do końca lutego banki mają czas, aby przekazać swoim klientom PIT-8c. To formularz, w którym zawarte są informacje o dochodach z tytułu cashbacku i innych programów lojalnościowych. Żaden bank na razie go jednak nie wystawił.

Banki nie rozliczają cashbacku. JeszczeŹródło: Thinkstockphotos
dgjxrdd

BGŻ chwali się w swojej reklamie, że w ramach Konta z premią wypłacił swoim klientom już ponad 20 mln zł. Teoretycznie dzięki temu zarobić powinien też budżet państwa. Zgodnie bowiem ze stanowiskiem ministerstwa finansów, od premii i pieniędzy z cashbacku należy zapłacić podatek dochodowy. Z owych 20 mln zł w uproszczeniu około 3,6 mln zł powinno powędrować na konta fiskusa. A podobne promocje są też w wielu innych bankach oferujących tzw. cashback.

Pomimo serii publikacji Wirtualnej Polski, oburzeniu internautów i protestach banków minister finansów z tak łakomego kąska zrezygnować nie chce.
- W przypadku zwrotu przez bank na konto osoby fizycznej kwoty stanowiącej określony procent wydatkowanych przez nią pieniędzy za pośrednictwem karty płatniczej, przedmiotowy zwrot stanowi przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - podkreśla Wiesława Dróżdż z biura prasowego ministerstwa finansów.

Zdania nie zmieniają urzędnicy, twardo swego trzymają się banki. Te choć mają obowiązek wystawiania formularza PIT-8c wykazującego pieniądze "zarobione" przez ich klientów na cashbacku, nadal tego nie robią. I w tym roku podatkowym robić tego nie będą. A z końcem lutego kończy się im czas, do kiedy powinny PIT-8c wysłać do klientów.

dgjxrdd

- Sugeruję najpierw postarać się porozmawiać ze swoim bankiem i poprosić o wystawienie dokumentu PIT-8c. Teoretycznie jest też możliwość złożenia skargi na taką instytucję w urzędzie skarbowym, bo jest to wykroczenie karnoskarbowe - mówi Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert od podatków w firmie Tax Care.

Pobierz darmowy program lub rozliczPobierz darmowy program lub rozlicz PIT online »

Jej zdaniem jednak nie ma po co boksować się z bankiem. Lepiej samemu sprawdzić w bankowości elektronicznej, ile na cashbacku "zarobiliśmy" i wpisać te dane do zeznania rocznego w rubryce inne źródła przychodów. No i oczywiście zapłacić podatek.

- Niewystawienie przez bank rocznej informacji PIT-8c nie zwalnia podatnika z obowiązku wykazania kwot otrzymanych z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym. W przypadku uzyskania przychodów z tzw. innych źródeł, rocznego rozliczenia podatku dochodowego dokonuje się na formularzu PIT-36 - tłumaczy Wiesława Dróżdż.

dgjxrdd

Problemy mogą mieć osoby, które o obowiązku nie wiedzą. Większość podatników do zeznania rocznego wpisuje bowiem tylko to, co dostanie w ramach PIT-11 czy właśnie PIT-8c. Samemu mało kto stara się być na bieżąco we wszystkich zmianach przepisów podatkowych. To oczywiście nikogo przed fiskusem nie obroni. A problem z cashbackiem jest taki, że może dotyczyć nawet kilku milionów podatników!

Być może w przyszłym roku takich problemów jednak już nie będzie. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, na pewno Getin Bank zacznie wystawiać PIT-8c klientom korzystającym z dwóch promocyjnych ofert. Pierwsza polega na opłaceniu abonamentu rtv przez dwa lata w zamian za założenie konta bankowego. Druga to ubezpieczenie Twoja Recepta, w ramach którego bank zobowiązuje się do płacenia za klienta za wszystkie leki na receptę kosztujące powyżej 4,99 zł.

- Tworząc aktualne regulaminy promocji, opieramy się na interpretacji przepisów, która nakazuje bankom wystawianie klientom formularza PIT-8C. Jeśli pojawią się nowe interpretacje, które zniosą z instytucji finansowych ten obowiązek, nasze regulaminy zostaną do nich dostosowane - mówi Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Banku.

Pytanie: czy podejście zmienią też inne banki? Jeśli nie, to miliony klientów korzystających z bankowych programów lojalnościowych i cashbacku będą musiały albo samemu się rozliczać, albo liczyć, że fiskus akurat ich zeznania rocznego nie weźmie pod lupę. Pechowcy zapłacą nawet kilka tysięcy złotych kary.

Sebastian Ogórek

dgjxrdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgjxrdd