Banki: Ukrainie niezbędna szybka realizacja porozumienia
Sukces porozumienia podpisanego w Kijowie zależy od jego szybkiej realizacji i od zapewnienia Ukrainie nowych źródeł finansowania. Te z kolei zależą od opracowania spójnego programu reform przez nowy, wiarygodny rząd - sądzą banki JP Morgan i Morgan Stanley.
Według JP Morgana Międzynarodowy Fundusz Walutowy może ogłosić o zaangażowaniu się na Ukrainie w ciągu 2-4 tygodni. Jego zdaniem niewykluczony jest także wspólny program finansowy Rosja-MFW, co dałoby Rosji dźwignię wpływu na Ukrainę.
Obok szybkiego wprowadzenia porozumienia podpisanego przez prezydenta Wiktora Janukowycza z liderami głównych partii opozycyjnych reprezentowanych w Dumie niezbędne będzie opracowanie wiarygodnego planu reform makroekonomicznych. Od spełnienia tych dwóch warunków zależeć będzie to, czy Ukraina uzyska pomoc finansową w krótkim czasie.
Inny bank, Morgan Stanley zauważa, że ryzyko polityczne na Ukrainie jest wciąż wysokie, a sytuacja płynna. Porozumienie ma charakter wstępny, a liderzy opozycji w przeszłości nie zawsze znajdowali na Majdanie posłuch.
"Ryzyko dla ukraińskiej gospodarki wzrośnie, jeśli postęp w negocjacjach będzie powolny, a także wówczas, jeśli nie będzie wiarygodnej władzy zdolnej wprowadzić spójną politykę gospodarczą":
"Biorąc pod uwagę dużą presję na rezerwy walutowe kraju i brak konkretnego źródła finansowania z zewnątrz, dostrzegamy rosnące ryzyko ostrego osłabienia hrywny w dłuższym czasie, presję na depozyty oszczędnościowe w bankach i restrukturyzację zadłużenia zagranicznego" - zaznaczył Morgan Stanley.
"Ponieważ bank centralny nie ma prerogatyw, rezerw, ani instrumentów koniecznych do ustabilizowania kursu hrywny, w krótkim czasie przewidujemy dalsze ograniczenie swobody dysponowania depozytami bankowymi przez ludność i obrotu walutami zagranicznymi" - dodał MS.
Analitycy banku sądzą zarazem, że inne kraje regionu i rynki wschodzące nie są narażone na duże ryzyko "zarażenia" ukraińskim konfliktem.
Według cytowanych w komentarzu danych ukraińskiego ministerstwa finansów, dług Ukrainy w formie obligacji skarbowych wynosi 15 mld USD, 5 mld USD to obligacje bankowe, a 6 mld USD korporacyjne. Dużo większym problemem jest jednak dług zagraniczny oceniany na 137 mld USD, z czego 35 mld to dług krótkoterminowy jak np. kredyty handlowe, zaliczki i pożyczki.