Bankomat będzie obchodził w tym roku 50 urodziny. Na początku korzystali z niego głównie hazardziści i prostytutki
W 1967 r. zaczął działać pierwszy współczesny bankomat. Dwadzieścia lat później pierwsza maszyna do wypłacania pieniędzy pojawiła się w Polsce. Mało kto jednak wie, że pierwsze tego typu urządzenie zostało zdemontowane, bo korzystali z niego głównie hazardziści i prostytutki.
12.03.2017 16:18
Dokładna data uruchomienia pierwszego bankomatu to 27 czerwca 1967 roku. Urządzenie zainstalowano w oddziale Barclays Bank w Londynie. Pierwszej wypłaty dokonał brytyjski aktor komediowy Reg Varney, znany głównie z telewizji. Tę datę uznaje się za początek współczesnych bankomatów. Korzenie samego wynalazku sięgają jednak głębiej.
Żeby je poznać, musielibyśmy cofnąć się w czasie o kolejne dekady i przenieść się za ocean. Na początku lat 30. George Simjian, amerykański wynalazca ormiańskiego pochodzenia, wpadł na pomysł skonstruowania maszyny, która automatycznie dokonywałaby operacji finansowych. Pracował nad nią całe lata, co zaowocowało kilkudziesięcioma patentami i uruchomieniem pierwszej takiej machiny w Nowym Jorku w 1960 r. Ten prabankomat uruchomił City Bank of New York (dzisiejszy Citibank).
Maszyna nie funkcjonowała jednak długo. Wcale nie dlatego, żeby nie działała. Głównym problemem była niechęć społeczna. Otóż okazało się, że wynalazek najbardziej przypadł do gustu hazardzistom oraz prostytutkom, którym zależało na dyskrecji.
Po tym falstarcie przez kilka lat do pomysłu nie wracano. Aż niezależnie maszynę do wypłacania pieniędzy skonstruował John Shepherd-Barron z firmy De La Rue. Tym razem pomysł chwycił. Konstruktor wyznał po latach, że zainspirowały go maszyny wydające przekąski. Swojego wynalazku jednak nie opatentował. W efekcie, pod koniec lat 60. w samej Wielkiej Brytanii działało już kilkaset takich urządzeń.
Pierwsze bankomaty nie komunikowały się z bankiem, jak to się dzieje teraz. "Połykały" kartę, którą użytkownik kupował wcześniej w banku. Karta trafiała do oddziału, gdzie operacja była księgowana. Na bankomaty na kartę z magnetycznym paskiem i komunikujące się z bankiem trzeba było poczekać do lat 70.
W Polsce pierwszy bankomat pojawił się w oddziale banku PKO przy ul. Czackiego w 1987 r.
Szacuje się, że obecnie na świecie działa ponad 3 miliony tego typu urządzeń, w Polsce ich liczba przekroczyła 23 tysiące.