Barometr Consumer Finance w II kw. spadł z 65,5 pkt do 63,7 pkt; najniżej od ponad sześciu lat -
08.05. Warszawa (PAP) - W drugim kwartale 2012 roku wartość Barometru KPF-IRG spadła z 65,5 do 63,7 punktów i osiągnęła najniższą wartość od ponad sześciu lat - wynika z...
08.05. Warszawa (PAP) - W drugim kwartale 2012 roku wartość Barometru KPF-IRG spadła z 65,5 do 63,7 punktów i osiągnęła najniższą wartość od ponad sześciu lat - wynika z najnowszych badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Potwierdza to pogorszenie sytuacji gospodarstw domowych w Polsce i jest bardzo negatywnym sygnałem dla zgłaszanego przez nie popytu na produkty kredytowe.
"Jest to trzeci z kolei odczyt, w którym wartość Barometru się zmniejszyła, co potwierdza pogorszenie sytuacji gospodarstw domowych w Polsce, a także jest bardzo negatywnym sygnałem dla zgłaszanego przez nie popytu na produkty kredytowe. Wynik ten najprawdopodobniej przełoży się na dalsze osłabienie, już i tak bardzo niskiej, dynamiki zadłużenia gospodarstw domowych - szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych" - napisano w komunikacie.
Autorzy badania wskazują, że obecna dynamika zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów wynosi 9,7 proc. rdr., co oznacza kwartalne przyrosty zadłużenia na poziomie ok. 10 mld zł, podczas gdy w okresie największego boomu kredytowego, przed wybuchem kryzysu, były one ok. trzykrotnie wyższe.
"O ile w okresie najszybszego wzrostu rynku kredytowego w Polsce widoczne były wzrosty zarówno w obszarze kredytu konsumpcyjnego, jak i kredytu na cele mieszkaniowe, o tyle obecnie jeden z motorów wzrostu uległ całkowitemu wyczerpaniu - kredyt konsumpcyjny - a drugi znacząco spowolnił - kredyt mieszkaniowy" - napisano.
"W obszarze kredytu konsumpcyjnego od ponad roku obserwowana jest ujemna dynamika, co oznacza, że gospodarstwa domowe zaciągają mniej kredytów niż wynosi suma bieżących spłat ich zobowiązań (wyłączając odsetki). W obszarze kredytu mieszkaniowego bieżąca dynamika wynosi 16 proc., co oznacza, iż proces upowszechnienia i swoistej demokratyzacji kredytu mieszkaniowego będzie znacząco rozciągnięty w czasie. Natomiast obecny znaczący niedobór mieszkań w polskiej gospodarce pozostanie jeszcze przez długie lata niezaspokojony" - dodano.
W raporcie zaznaczono, że nie bez znaczenia dla stagnacji rynku kredytowego pozostają rekomendacje (zarówno formalne, jak i nieformalne) Komisji Nadzoru Finansowego.
"W okresie znaczącego spadku popytu gospodarstw domowych na kredyt, uderzają one w stronę podaży, hamując dopływ środków dla gospodarstw domowych" - napisano.
KPF oraz IRG SGH podają, że obecny spadek wartości Barometru jest w głównej mierze uwarunkowany systematycznym pogarszaniem się oczekiwań gospodarstw domowych w odniesieniu do ich sytuacji finansowej.
"Oczekiwania te są na najniższym poziomie od siedmiu lat, a dodatkowo znajdują się w trendzie spadkowym, co może wpływać na zmniejszenie skłonności do dokonywania nowych zakupów - szczególnie finansowanych kredytem. Pogorszenie opinii widoczne jest również w obszarze prognozy oszczędności oraz oceny bieżącego klimatu do oszczędzania" - napisano w raporcie.
"Z perspektywy sektora bankowego oznacza to redukcję napływu środków z sektora gospodarstw domowych, które w konsekwencji mógłby on przeznaczyć na prowadzenie akcji kredytowej. Jedynym obszarem, w którym obserwuje się średniookresową poprawę, są prognozy gospodarstw domowych dotyczące zakupu dóbr trwałych. Wskaźnik oczyszczony z wahań krótkookresowych wzrósł bardzo nieznacznie i raczej nie należy spodziewać się wzrostu dynamiki w segmencie zakupów dóbr trwałych, jednak utrzymanie obecnej dynamiki realnej sprzedaży detalicznej na poziomie ok. 7 proc. w ujęciu rocznym i tak byłoby dla gospodarki bardzo dobrym wynikiem" - dodano.
"Uwzględniając negatywne wskazania Barometru oraz informacje docierające z rynku kredytowego wydaje się więc, że uzyskanie jakiegokolwiek wzrostu w segmencie kredytów konsumenckich w 2012 roku będzie bardzo trudne. Jedynym ratunkiem dla dynamiki rynku kredytów dla gospodarstw domowych będzie najprawdopodobniej segment kredytów mieszkaniowych. W tym segmencie możliwa jest jednak również stagnacja i zmniejszenie wzrostu do ok. 10 proc. w skali roku" - głosi raport.(PAP)
jba/ ana/