Bazy jeszcze nie ma, ale jest już histeria. W inwestycji Łukoilu port widzi szansę
Rosyjsko-amerykański koncern Łukoil Oil Company zamierza wybudować w Porcie Północnym własną bazę przeładunkową ropy i paliw, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zarząd portu stara się o zgodę Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Gospodarki na wydzierżawienie Łukoilowi terenów portowych na 20-25 lat. Plany te, jak ostatnio każda potencjalna rosyjska inwestycja, wzbudziły reakcje niektórych polityków.
Były premier Jarosław Kaczyński przy okazji wizyty na Pomorzu możliwość dzierżawy portowych terenów nazwał skandalem. Według niego, zarząd portu powinien zostać za to odwołany. Oprócz obaw o wejście rosyjskich firm na polski rynek nie podał żadnych powodów swojego oburzenia.
_ Inwestycję promuje prezes powołany na stanowisko przez rząd PiS, zatem wypowiedzi premiera Kaczyńskiego można nazwać co najmniej dziwnymi _- mówi Tadeusz Aziewicz, poseł PO i przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu. _ Przestrzegam przed histerią, że wszystko co rosyjskie jest złe i zagraża Polsce. Co do budowy bazy Łukoilu na obecną chwilę nie jestem ani na tak, ani na nie. Trzeba rozpatrzyć inwestycję pod względem ekonomicznym, w kontekście racji stanu oraz interesów innych firm. Na razie jest za mało informacji. _
Stanisław Cora, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA nie chce komentować wypowiedzi byłego premiera. Liczy za to na zrozumienie u obecnego rządu. _ W tym roku załadunki rosyjskiej ropy tranzytowej prawie ustały, a bez przychodów, jakie przynoszą, port nie jest w stanie funkcjonować. Zabraknie pieniędzy na jego utrzymanie. Stąd propozycja firmy Łukoil, dotycząca zbudowania u nas bazy, jest bardzo korzystna _- powiedział nam w ubiegłym tygodniu.
Nowa baza zagwarantowałaby portowi i spółkom portowym stałe wpływy z obsługiwania zbiornikowców z ropą i paliwami. Kolejna po terminalu kontenerowym DCT Gdańsk SA strategiczna dla portu inwestycja powstałaby na wolnych, niezagospodarowanych terenach. Baza paliwowa Łukoilu miałaby osiągnąć roczną zdolność przeładunkową 500 tys. ton ropy i paliw. Co roku ekspediowałaby z niej około 20 mln ton ropy, czyli dwa razy więcej niż wynosi ilość tego surowca i paliw obsługiwanych dotychczas w Naftoporcie.
_ Łukoil jest eksporterem paliw i posiada już własną bazę paliw w okolicach Wysocka. W oficjalnej strategii koncernu nie ma jednak nic o inwestycji w Gdańsku. Na razie zatem trudno jest komentować plany Łukoilu tylko na podstawie wstępnych rozmów. Gdyby chociaż strony podpisały list intencyjny, mielibyśmy więcej konkretów _ - uważa Andrzej Szczęśniak, analityk rynku paliw. _ Wydaje się, że byłaby to dobra inwestycja dla rozwoju portu. Co do obaw związanych z wejściem kapitału rosyjskiego na polski rynek uważam, że są one rozdmuchane i często ujawniane w histerycznych, politycznych wypowiedziach. _
W najbliższych dniach mają w Gdańsku gościć przedstawiciele koncernu i ujawnić swoje plany. Zgodę na budowę bazy paliwowej będzie musiał wydać rząd. _ To on zdecyduje o tym, czy baza powinna powstać. Gdy wysłucha racji przedstawicieli portu, podejmie decyzję _ - tłumaczy Aziewicz.
Jak się dowiedzieliśmy, wczoraj racji zarządu portu wysłuchali przedstawiciele resortu skarbu. Prezes Cora o inwestycji rozmawiał z podsekretarzem stanu Krzysztofem Żukiem. Rezultaty spotkania na razie nie są znane. - Spotkanie z ministrem oraz dyrektorami departamentów nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji dotyczyło potencjału przeładunkowego tego portu - poinformowało biuro prasowe resortu skarbu.
Łukoil jest potentatem na światowym rynku ropy naftowej. W ostatnich latach coraz prężniej inwestuje w sieć dystrybucji i stacji paliw USA i Europie, w tym w Polsce. Choć w większości należy do kapitału rosyjskiego, jest międzynarodowym koncernem. 20 proc. udziałów w kapitale posiada amerykański koncern ConocoPhillips. Łukoil postrzegany jest jednak przez niektórych polityków jako agresywny gracz, dążący od lat do przejęcia Grupy Lotos. Sprawą zajmowała się w 2005 r. sejmowa Komisja ds. Orlenu, a nawet Agencja Wywiadu.
Jacek Klein
NaszeMiasto.pl