BBN: posłowie o reformie dowodzenia siłami zbrojnymi (komunikat)
...
04.02. Warszawa - BBN informuje:
Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych spotkali się 4 lutego br. z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, aby rozmawiać o planowanej reformie systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Intencją ośrodka prezydenckiego, a także strony rządowej jest to, by kluczowe zmiany w polskim wojsku odbywały się z możliwie szerokim poparciem różnych środowisk politycznych.
W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli posłowie Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej, Antoni Macierewicz i Marek Opioła z Prawa i Sprawiedliwości, Bartłomiej Bodio oraz Artur Dębski z Ruchu Palikota, Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisław Wziątek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a także Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.
Podczas spotkania minister Stanisław Koziej przedstawił parlamentarzystom merytoryczne uwarunkowania i założenia reformy, zanim trafią one pod obrady parlamentu i staną się przedmiotem publicznej debaty. Szef BBN odpowiadał także na uwagi oraz pojawiające się wątpliwości dotyczące planowanych rozwiązań.
Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP zainicjowane zostały w 2011 r. przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, natomiast projekt reformy opracowany został przez Ministerstwo Obrony Narodowej przy wsparciu Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Przeprowadzenie reformy wymaga m.in. zmiany ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej. Jej realizacja nie wymaga zmian w Konstytucji RP. Projekt założeń ustawy o zmianie ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej oraz niektórych innych ustaw został przyjęty na posiedzeniu Rady Ministrów 4 grudnia 2012 r. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy. Odpowiednie zmiany w prawie powinny wejść w życie w pierwszym półroczu bieżącego roku, natomiast pełne wdrożenie reformy ma nastąpić w 2014 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/