Trwa ładowanie...
djh4qg5

BBN: prezydent mianował Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (komunikat)

...

djh4qg5
djh4qg5

14.12. Warszawa - BBN informuje:

Prezydent RP Bronisław Komorowski 14 grudnia br. mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego, który obejmie to stanowisko z dniem 1 stycznia 2014 r.

Uroczystość wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu mianowania Dowódcy Generalnemu odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 17 grudnia br. (wtorek) o godz. 14.

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczy także akt mianowania Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (dotychczasowemu Dowódcy Operacyjnemu SZ gen. broni Markowi Tomaszyckiemu) oraz akty odwołania z zajmowanych stanowisk z dniem 31 grudnia br. Dowódcy Wojsk Lądowych, Dowódcy Sił Powietrznych, Dowódcy Marynarki Wojennej, Dowódcy Wojsk Specjalnych, Szefowi Inspektoratu Wsparcia SZ.

djh4qg5

Obsługa medialna uroczystości wyłącznie dla osób posiadających okresowe akredytacje prasowe oraz dla osób akredytowanych. Akredytacje przyjmowane są do 17 grudnia (wtorek) do godz. 11.00 na stronie: https://www.prezydent.pl/dla-mediow/akredytacje-online/powolania

Wejście akredytowanych dziennikarzy przez biuro przepustek Pałacu Prezydenckiego w godz. 13.30 - 13.45. Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 13.00.


22 lipca br. Prezydent RP podpisał ustawę z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz niektórych innych ustaw, reformującą system kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r.

djh4qg5

Zgodnie z przyjętymi w niej założeniami obecne organy dowodzenia zostaną zintegrowanie w dwa dowództwa strategiczne: Dowództwo Generalne Rodzajów SZ - odpowiedzialne za ogólne dowodzenie wojskami w czasie pokoju, łączące dotychczasowe dowództwa: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych; Dowództwo Operacyjne Rodzajów SZ - odpowiedzialne za dowodzenie operacyjne w czasie wojen, kryzysów, a także dowodzenie wojskami wydzielonymi do udziału w zagranicznych misjach pokojowych. Sztab Generalny WP ma zostać przekształcony w organ planowania i doradztwa strategicznego.

Po zmianach, ministrowi obrony narodowej będą podlegać bezpośrednio: Szef Sztabu Generalnego WP, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, co w pełni odwzoruje konstytucyjną zasadę cywilnej i demokratycznej kontroli nad armią. Kierowanie całokształtem działalności sił zbrojnych Minister Obrony Narodowej będzie realizował przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Szef Sztabu Generalnego WP będzie organem pomocniczym ministra. Do jego zadań ma należeć m.in.: planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, programowanie ich wieloletniego rozwoju oraz doradzanie ministrowi obrony narodowej, rządowi i prezydentowi sprawach dotyczących ogólnej i operacyjnej działalności SZ.

Dowiedz się więcej nt. reformy: - Reforma systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP

djh4qg5

Zobacz także: - Schemat: Kierowanie i dowodzenie Siłami Zbrojnymi RP - 10 faktów nt. nowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP


gen. broni pil. Lech MAJEWSKI

Urodził się 30 czerwca 1952 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w roku 1976 jako podporucznik inżynier-pilot. Służbę zawodową rozpoczął w 21. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Powidzu. W pułku tym służył do grudnia 1982 r. na kolejnych stanowiskach od pilota do nawigatora eskadry.

djh4qg5

W styczniu 1983 r. objął obowiązki nawigatora eskadry lotniczej w 32. Pułku Lotnictwa Taktycznego w Sochaczewie. W latach 1983-1986 studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino (Rosja). Po ukończeniu studiów w lipcu 1986 r. objął stanowisko dowódcy eskadry lotniczej w 32. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego w Sochaczewie, od 15 października 1988 r. był zastępcą dowódcy tego pułku ds. szkolenia, a później ds. liniowych.

27 grudnia 1990 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" w Mińsku Mazowieckim. W październiku 1993 r. skierowany na studia operacyjno - strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od września 1994 r. był zastępcą szefa Oddziału Wojsk Lotniczych 1 Korpusu Obrony Powietrznej w Warszawie, a od 21 listopada 1995 r. szefem Wojsk Lotniczych 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu.

W maju 1998 r. objął obowiązki zastępcy szefa Wojsk Lotniczych w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. W listopadzie 1999 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju.

djh4qg5

15 sierpnia 2000 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady, a trzy lata później 15 sierpnia 2003 r. zostaje nominowany na stopień generała dywizji. W listopadzie 2003 r. objął stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych - zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. W lutym 2004 r. został skierowany na Studia Operacyjno - Strategiczne do Narodowego Uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie (USA). 15 sierpnia 2005 r. nominowany na stopień generała broni.

Od sierpnia 2007 r. pełnił służbę na stanowisku Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego.

Dowódca Sił Powietrznych od 20 maja 2010 r.

djh4qg5

Generał broni pilot Lech Majewski jest przewodniczącym konwentu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych - ciała doradczego rektora-komendanta uczelni. Generał Majewski jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Jest również profesorem wizytującym Akademii Obrony Narodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/ mhr/

djh4qg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djh4qg5