Trwa ładowanie...
dbi5118

BBN: Z. Lachowski oczyszczony z zarzutu kłamstwa lustracyjnego (komunikat)

...

dbi5118
dbi5118

03.12. Warszawa - BBN informuje:

Zdzisław Lachowski, zastępca szefa BBN w latach 2010-2012, złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, że nie współpracował ze organami bezpieczeństwa PRL. 12 listopada 2013 r. orzeczenie w tej sprawie (sygn. akt XVIII K 269/12) wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

Zdzisław Lachowski, po serii artykułów "Gazety Polskiej" publikowanych jesienią 2011 r. - zawierających pomówienia, jakoby był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa - wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o uruchomienie procesu autolustracji. Swoje oświadczenie w sprawie powtarzanych w tym czasie oszczerstw opublikował m.in. na stronie internetowej BBN oraz prezydenta RP (31 października 2011 r.).

Ujawniona dokumentacja IPN wskazuje jednoznacznie, że:

dbi5118

- przed wyjazdem Zdzisława Lachowskiego na stypendium do Nowego Jorku w 1985 r. służby PRL próbowały go nakłonić do współpracy. Z. Lachowski - według źródeł Departamentu I MSW - "zdecydowanie odrzucił propozycję współpracy z () Służbą";

- w trakcie pobytu w USA w latach 1985-86 Z. Lachowski był rozpracowywany "kapturowo" (bez własnej wiedzy). Po powrocie do Polski uchylił się od przyjęcia propozycji kolaboracji;

- 30 września 1987 r. został bez własnej wiedzy zakwalifikowany jako kontakt operacyjny (o czym Z. Lachowski dowiedział się dopiero 25 lat później - przyp. BBN). Według ujawnionych Zdzisławowi Lachowskiemu dokumentów Departamentu I MSW, do czasu zaniechania działań werbunkowych w lipcu 1989 r. "wyraźnie przejawiał niechęć do wiązania się z nami".

Warto również podkreślić, że w ramach procedury dotyczącej dopuszczenia do informacji niejawnych Zdzisław Lachowski został pozytywnie zweryfikowany przez odpowiednie służby.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dbi5118
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbi5118