Trwa ładowanie...

Becikowe po nowemu

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach
rodzinnych. Wprowadza ona kryterium dochodowe w przyznawaniu tzw. becikowego. Obecnie świadczenie
to przysługuje niezależnie od wysokości dochodów i wynosi 1 tys. zł

Becikowe po nowemuŹródło: PAP
d25koau
d25koau

Według nowych przepisów od 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę.

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko. Dlatego nowela zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę.

d25koau

W trakcie prac nad nowelizacją posłowie przewagą jednego głosu podwyższyli kwotę becikowego do 1,2 tys. zł, wbrew intencjom rządu. Wówczas premier zapowiedział, że będzie przekonywał senatorów PO, by to zmienić. Senat wprowadził poprawkę przywracająca pierwotną wysokość becikowego, czyli tysiąc zł, a Sejm 12 października ją zaakceptował.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że pieniądze zaoszczędzone na becikowym będą przeznaczone na podwyższenie kryteriów dochodowych i zasiłków przyznawanych co miesiąc, co będzie dla rodzin korzystniejsze niż podniesienie świadczenia przyznawanego jednorazowo.

Według MPiPS prawo do becikowego utraci ok. 10 proc. rodzin o najwyższych dochodach. Da to ok. 39 mln zł oszczędności. (PAP)

(JK)

d25koau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25koau