Trwa ładowanie...

Będą minimalne standardy ochrony socjalnej w Unii Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że jeszcze w tym roku przedstawi propozycje zmierzające do poprawy ochrony socjalnej w UE. Jedną z sugestii jest ustalenie minimalnych standardów dotyczących niektórych świadczeń, jak np. zasiłek dla bezrobotnych.

Share
Będą minimalne standardy ochrony socjalnej w Unii Europejskiej
Źródło: WP.PL, Fot: Daniel Miter/Reporter
d2thm6i

Takie same zasady przyznawania zasiłków na przykład dla bezrobotnych chce wprowadzić we wszystkich krajach Unii Komisja Europejska. Ma to poprawić ochronę socjalną najbiedniejszych. Zasiłki jednak nie będą wszędzie takie same. Przynajmniej na razie.

- Nasze systemy ochrony socjalnej muszą być przygotowane na przyszłość. Myślę, że kluczem jest tu spójność socjalna - powiedziała we wtorek unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen.

d2thm6i

Jej zdaniem taką spójność i zmniejszanie różnic w poziomach ochrony socjalnej można stopniowo osiągać poprzez ustanowienie pewnych minimalnych standardów socjalnych i punktów odniesienia.

- To może dotyczyć na przykład poziomu zasiłków dla bezrobotnych i czasu, w jakim taki zasiłek przysługuje, minimalnego dochodu, dostępu do systemu opieki nad dziećmi i podstawowej opieki zdrowotnej - dodała Thyssen.

Tłumaczyła, że nie chodzi o wyznaczanie jednego wspólnego minimalnego poziomu dochodów dla wszystkich, ale o ustalenie pewnych parametrów w zależności od sytuacji w poszczególnych krajach.

Jej zdaniem, wypełnianie tych standardów powinno być monitorowane w ramach tzw. semestru europejskiego, czyli prowadzonego przez KE nadzoru nad polityką finansową i gospodarczą krajów unijnych oraz realizacją zaleceń dotyczących reform strukturalnych i budżetowych.

d2thm6i

We wtorek na posiedzeniu w Strasburgu Komisja przeprowadziła wstępną dyskusję na temat polityki socjalnej. - Komisja Europejska jest gotowa uwzględnić wymiar społeczny we wszystkich dziedzinach swojej polityki - powiedziała Thyssen. Ma to sprawić, by wzrost gospodarczy w UE w większym stopniu przekładał się na zatrudnienie i poprawę poziomu życia obywateli Unii.

- Aktywna polityka zatrudnienia jest bardzo ważna, ale równie ważny jest poziom ochrony socjalnej - oświadczyła Thyssen.

Jak poinformowała, jeszcze przed końcem bieżącego roku Komisja chce dokonać przeglądu zasad dotyczących mobilności pracowników, w tym przepisów o pracownikach delegowanych.

- Musimy sprawdzić, co faktycznie dzieje się w państwach, które przyjmują pracowników, i tych, które ich wysyłają (...) Być może musimy poprawić nasze regulacje dotyczące delegowania pracowników - mówiła Thyssen.

d2thm6i

Zaplanowano też przegląd i modernizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Jeszcze przed końcem lata KE chce przedstawić program wsparcia dla długotrwale bezrobotnych. Zapowiedziano także wzmocnienie współpracy z partnerami społecznymi.

Zdaniem obserwatorów zapowiedź poświęcenia większej uwagi problemom socjalnym to jeden z efektów frustracji wielu społeczeństw polityką zaciskania pasa, która była głównym narzędziem walki z kryzysem euro. Doprowadziło to do wzrostu populizmu w krajach unijnych i popularności skrajnych ugrupowań.

d2thm6i

Podziel się opinią

Share
d2thm6i
d2thm6i