Trwa ładowanie...

Będzie nowy podatek? Tego chcą... przedsiębiorcy

Coraz więcej przedsiębiorców jest za rezygnacją z podatku od firm CIT i zastąpieniem go daniną od obrotu, pisze "Gazeta Wyborcza".

Share
Będzie nowy podatek? Tego chcą... przedsiębiorcyŹródło: WP.PL, fot: Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0
dwz0x3a

Pomysł takiego podatku promowany jest od lat przez Centrum Adama Smitha. Pojawia się też w pomysłach polityków PiS jako forma opodatkowania największych sieci handlowych.

Firmy, zamiast płacić podatek CIT od dochodów, odprowadzałyby podatek obrotowy. Różnica w stawkach jest ogromna. Stawka CIT w Polsce to 19 proc., ale z możliwością rozliczania kosztów. Podatek obrotowy wynosiłby 1-2 proc. od obrotu. Prosty w wyliczaniu, ale nieuwzględniający kosztów.

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że przy takim podatku nie będzie zachęt do inwestowania.

dwz0x3a

W Europie doświadczenia z podatkiem obrotowym są niewielkie - wprowadzono go tylko na Węgrzech w stosunku do banków i sieci handlowych.

Eksperci podzieleni

- Mało prawdopodobne jest, że klienci stracą na obłożeniu hipermarketów podatkiem obrotowym - mówi szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Elżbieta Mączyńska. Taką propozycję od majowych wyborów prezydenckich zgłasza Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci nie są zgodni w sprawie ewentualnych skutków dodatkowego podatku. Według analityków PwC straciłyby na tym sieci handlowe, a w konsekwencji także sami klienci.

Wcześniej firma doradcza PwC przedstawiła raport, sporządzony na zlecenie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD), w którym przekonuje, że wielkie sieci handlowe utraciłyby większość zysków, gdyby w Polsce wprowadzono regulacje handlu detalicznego podobne do obowiązujących na Węgrzech.

A największe koszty wprowadzenia "regulacji węgierskich" - zdaniem autorów raportu - ponieśliby klienci. POHiD wyraziła jednocześnie zaniepokojenie deklaracjami podjęcia podobnych działań wobec sieci handlowych w Polsce, padającymi ze strony PiS.

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

dwz0x3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0x3a