Trwa ładowanie...
ycipk-4g03wt

Belka: stać nas na przekazanie pieniędzy MFW

Pozwala na to obecna siła gospodarki polskiej - tak prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka skomentował przekazanie 6,25 mld euro na fundusz pomocy <!--wpwikipedia url='http://wikipedia.wp.pl/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Fundusz_Walutowy'-->Międzynarodowego Funduszu Walutowego<!--/wpwikipedia-->.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Belka: stać nas na przekazanie pieniędzy MFW
(AFP, Fot: YASSER AL-ZAYYAT)
ycipk-4g03wt

Belka stwierdził też, że - mimo ostrzeżeń, że kryzys w strefie euro może "rozlać się" na kraje europejskie poza tą strefą - nie obawia się w tym roku w Polsce recesji.

- Ryzyko "zarażenia się" krajów Europy środkowowschodniej od krajów wyżej rozwiniętej Europy zachodniej zawsze istniało - zaczął Belka. - Jego kanały są liczne. Jeden to kanał handlowy - jeżeli zła koniunktura na zachodzie Europy będzie się utrzymywać, to naszym eksporterom będzie trudno tam lokować towary. Liczymy się z tym i w jakimś stopniu już to odczuwamy. Drugi kanał, to kanał kredytowy - kraje bardzo zadłużone, w tym kraje naszego regionu, mogą się obawiać nagłego zatrzymania dopływu kapitału" - powiedział Belka w w Waszyngtonie polskim dziennikarzom.

Polska "mniej narażona"

ycipk-4g03wt

- Polska, zarówno z punktu widzenia kanału handlowego, jak i kanału finansowego, jest krajem mniej narażonym na niebezpieczeństwo takiego "zarażenia" niż większość krajów naszego regionu, co zresztą okazało się w 2009 roku, kiedy wszystkie kraje wpadły w recesję, a my nie. W tym roku spodziewamy się pewnego osłabienia koniunktury, ale znowu - niczego takiego, co byłoby podobne do recesji - oświadczył prezes NBP, który przybył do Waszyngtonu na doroczną wiosenną konferencję Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Stać nas na 8 mld dla MFW?

Poproszony o skomentowanie decyzji Polski o wyasygnowaniu 8 mld dolarów (6,25 mld euro) na fundusz pomocy MFW w zbudowaniu "muru ochronnego" dla Unii Europejskiej w związku z kryzysem zadłużeniowym w eurostrefie, Belka podkreślił, że pozwala na to obecna siła gospodarki polskiej.

- To decyzja polityczna, którą podjął rząd, a którą bank centralny podtrzymuje. Nie zagraża to stabilności finansowej naszego kraju. To jest trochę takie automatyczne przeniesienie na tę wielkość (8 mld dol.) naszej siły głosu w MFW i trochę także siły i wielkości naszej gospodarki - powiedział.

ycipk-4g03wt

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4g03wt

ycipk-4g03wt
ycipk-4g03wt