Trwa ładowanie...

Benzyna najdroższa od miesięcy, diesel się jeszcze broni

Rebelianci z Iraku dotarli nie tylko pod Bagdad, ale także do polskich rafinerii. Benzyna w hurcie jest najdroższa od października zeszłego roku. Nieźle trzyma się jeszcze diesel. Kiedy "rebelia" dotrze na stacje paliw?

Share
Benzyna najdroższa od miesięcy, diesel się jeszcze broni
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d2pbfb2

Orlen i Lotos podwyższyły ceny w hurcie za najpopularniejszą w Polsce Pb95 do poziomów nie widzianych od września ubiegłego roku. Dziś za 1000 litrów paliwa bez VAT zapłacić trzeba 4 356 zł. W ciągu zaledwie tygodnia oznacza to wzrost o ponad 100 zł.

Główny powód podwyżek to zagrożenie w Iraku. Rynek boi się, że rebelianci, którzy opanowali już północno-zachodni obszar, przedostaną się na południe, czyli tam gdzie wydobywa się ropę naftową. I choć dostawy nie zostały dotąd wstrzymane, to sygnały choćby o ostrzelaniu rafinerii sprawiają, że To dlatego baryłka Brent podrożała ze 107 do blisko 114 dolarów.

Jakby tego było mało, w weekend wybuchła afera taśmowa z Markiem Belką w roli głównej. Niepewność co do szefa NBP i RPP, sprawiła, że gwałtownie osłabiła się też złotówka. To sprawiło, że ceny w rafineriach musiały pójść w górę.

d2pbfb2

- Mocno rosną ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Od 10 czerwca br. benzyna średnio zdrożała 15 gr/l brutto, a olej napędowy 12 grl/ brutto. To efekt gwałtownych podwyżek na rynkach surowcowych, przy jednoczesnym silnym osłabieniu złotówki - podają analitycy Polskiej Izby Paliw Płynnych(PIPP).

Ponieważ w środę od rana baryłka ropy Brent dalej rosła, a eksperci twierdzą, że mało prawdopodobne by trend nagle się odwrócił, więc czekają nas podwyżki na stacjach paliw.

Co ważne dotyczyć one będą jednak głównie benzyny. Olej napędowy choć także podrożał to jest relatywnie tańszy. Różnica w cenie hurtowej sięga już 200 zł. Eksperci zwracają uwagę, że rewolucja w Iraku szybko przenosi się na nasze stacje paliw.

- Dla benzyny już jest ruch o 6 groszy w ciągu tygodnia. I jeszcze potrwa. W przypadku ON jest to o 2 grosze więcej. Wyjazd wakacyjny będzie więc droższy niż się spodziewaliśmy - mówi WP.PL Jakub Bogucki, analityk rynku paliw w e-petrol.pl

Jak dodaje, nie tylko Irak jest dziś determinantą podwyżek. Wpływ ma także rozpoczynający się w Europie sezon wakacyjny. To między innymi dlatego Pb95 jest obecnie dużo droższe niż diesel. Właśnie na benzynie jeździ statystyczny Europejczyk.

d2pbfb2

Podziel się opinią

Share
d2pbfb2
d2pbfb2